10/12/2023
Kolosos Dunk n' Donuts 16 9 12 20 - 57 -
Μίνωες 17 24 17 7 - 65 -

Καρδιοχτύπησαν, αλλά έκαναν το απόλυτο 13/13 οι Μίνωες!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Περιστέρι, με τον Σωτηριάδη (7π) να τραβάει επιθετικά το κουπί για τον Κολοσσό και τον Βογιατζή (9π) για τους Μίνωες. Ο Γαλίτης με δύο πόντους έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους, για να μειώσει ο Μπατσίκας στον πόντο, 16-17, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα 2,5 λεπτά οι γηπεδούχοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Συκάς (6π), δίνοντας αέρα 7 πόντων στους Μίνωες. Ο Καραμπεσύνης (5π) αντέδρασε για τον Κολοσσό, αλλά οι οκτώ πόντοι του Κωνσταντίνου και οι τέσσερις του Βογιατζή ήταν αρκετοί για να δώσουν προβάδισμα 16 πόντων στους Μίνωες. Σκορ ημιχρόνου, 25-41.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Πετρόπουλος με 7 δικούς του πόντους πάλεψε σχεδόν μόνος του για τον Κολοσσό. Στην αντίπερα όχθη, οι Μίνωες επέδειξαν αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία και με 7 διαφορετικούς σκόρερ και ηγέτη με έξι των Συκά, διεύρυναν την ήδη υπάρχουσα διαφορά, 57-38.

Με ένα 11-2 σερί στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με τρία τρίποντα του Καραμπεσύνη, μείωσαν ακόμα και στους 8! Οι Μίνωες παρέμειναν ψύχραιμοι, ωστόσο, και με δύο πόντους δια χειρός αδελφών Αλεξόπουλου, έφυγαν από το Κάρβουνο με το ροζ φύλλο, φτάνοντας έτσι το 13 στα 13!

Betsson MVP για τους Μίνωες αναδείχτηκε ο Χρυσοβαλάντης Συκάς με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 ασίστ. Για τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Πετρόπουλος Παναγιώτης με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Οι ηττημένοι γηπεδούχοι είχαν 20 / 58 δίποντα, 4 / 22 τρίποντα, 5 / 12 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι νικητές φιλοξενούμενοι είχαν 22 / 58 δίποντα, 2 / 14 τρίποντα, 15 / 25 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Kolossos Dunk 'n Donuts (Ζαμπούρας): Ρούσσης 2, Μπατσίκας 2, Καραμπεσύνης 14, Πετρόπουλος 17, Καλοπήτας, Παναγιώτου, Ζαμπούρας 2, Σωτηριάδης 17, Δαλέτζας 3.

Μίνωες (Παπαστάμος): Βλάχος 1, Αλεξόπουλος Ν. 2, Συκάς 16, Παπαστάμος 3, Κωνσταντίνου 14, Μπαχάς 4, Βογιατζής 14, Αλεξόπουλος Α. 4, Αλτσαντζής, Γαλίτης 7.

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια του Κολοσσού μέχρι το τέλος!