31
Aces 4 8 13 6 - 31 -
Anonymous BC 13 7 16 16 - 52 -

Καρέ νικών και στην κορυφή οι Anonymous!

Την αήττητη πορεία τους στον τέταρτο όμιλο της D2-League συνεχίζουν οι Anonymous, καθώς επικράτησαν και των Aces με 31-52 στον Κολωνό και έκαναν το 4/4!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Anonymous, καθώς με 6 πόντους του Δρακόπουλου, 5 του Μπουτσικάκη και δίποντο του Κώτσια, προηγήθηκαν με 4-13. Το δίδυμο Μπατζάκα – Κοντακιώτη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 2 πόντους έκαστος.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το τιμόνι στα χέρια τους με 12-20, μετά από τρίποντο του Φιλαρτζή και καλάθια των Κώτσια – Δρακόπουλου. Για τους Aces στην δεύτερη περίοδο τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπουράζι, Μπατζάκας, Αναστάσης Ναρεκιάν και Κοζανίδης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ανέλαβε δράση ο Τζουβάρας και με τρεις δικές του τρίποντες βόμβες και μια του Μπουτσικάκη, έδωσαν στην παρέα τους διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 12-33, στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Άσσοι δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα και με 6 πόντους του Κοντακιώτη, αλλά και τριποντάκι του Μπατζάκα, μείωσαν στους 11, 25-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Anonymous διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με ακόμη δύο τρίποντα του Τζουβάρα, ένα του Μπουτσικάκη και 3 πόντους του Κώτσια, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 31-52. Για τους Aces στα τελευταία λεπτά από δύο πόντους είχαν οι Μπάκας, Μπατζάκας και Ευμορφόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 0/4 βολές, 14/50 δίποντα και 1/18 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 1/8 βολές, 12/26 δίποντα και 9/37 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Aces ο Κοζανίδης με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ. Κορυφαίος των Anonymous ο Φιλαρτζής με 5 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Aces (Ναρεκιάν Τ.): Κοντακιώτης 8, Ναρεκιάν Α. 2, Μπατζάκας 9 (1), Μπάκας 4, Ευμορφόπουλος 2, Μπουράζι 4, Κοζανίδης 2, Μαραβέλιας

Anonymous (Χειλάκης): Κώτσιας 7, Μπουτσικάκης 11 (3), Φιλαρτζής 5 (1), Τριανταφύλλου 2, Δρακόπουλος 10, Χειλάκης 2, Τζουβάρας 15 (5)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Anonymous!