20/05/2023
Ano Liosia BC 17 13 16 15 - 61 -
40φεύγα... 8 13 3 14 - 38 -

Καρέ νικών για τα Ano Liosia!

Την αήττητη πορεία τους στον τέταρτο όμιλο της Summer Development League συνεχίζουν τα Ano Liosia, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους 40φεύγα με 61-38 και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν τους Kasonic Beers στο ντέρμπι κορυφής!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι 40φεύγα και με δίποντα των Χρήστου, Τσάβαρη και Παπαθωμά, προηγούνταν με 4-6 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου πήρε μπρος ο Βαρβαρίδης και με 8 δικούς του πόντους, 5 του Πετρόπουλου και 4 του Κολέγκα, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 17-8, τρέχοντας ένα 13-2 σερί.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τα Ano Liosia να φτάνουν μέχρι και στο +11, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια διατηρώντας το +9, 30-21, χάρη σε 11 νέους πόντους του Βαρβαρίδη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Τσάβαρη και η τρίποντη βόμβα του Μπριάνα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Ζαντιώτη σεληνιάστηκε και με 6 νέους πόντους του Βαρβαρίδη, 5 του Τσατόβ και τρίποντο του Πετρόπουλου, κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, φτάνοντας την διαφορά στους 22 πόντους, 46-24. Το μοναδικό καλάθι των πρασίνων στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε από την περιφέρεια ο Συρίγος. Σκορ τρίτης περιόδου 46-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έτσι τα Ano Liosia έφτασαν εύκολα στη νίκη με 61-38, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ζαντιώτη, Παχούλη, Μπιρπανάγου, Τσατόβ, Ρουχωτά και Κολέγκα. Για τους 40φεύγα στο φινάλε του αγώνα βρήκαν στόχο οι Παπαθωμάς, Κωφός, Τσάβαρης και Χρήστου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχονταςς 8/14 βολές, 16/41 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/5 βολές, 14/54 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp για τα Ano Liosia ο Κολέγκας με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα, ενώ μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τους 40φεύγα ο Κωφός με 6 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 2/2 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 25 (3), Ζαντιώτης 4, Κολέγκας 8, Μπιρπανάγος 4, Παχούλης 2, Πετρόπουλος 8 (2), Ρουχωτάς 2, Τσατόβ 8 (2)

40φεύγα (Στέφος): Γιαννόπουλος, Κωφός 6, Μπριάνας 3 (1), Παπαθωμάς 10, Συρίγος 5 (1), Τσάβαρης 8, Χρήστου 6

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο των κιτρινόμαυρων!