13/10/2024
Κόκκινα Τριανταφυλλάκια 19 9 18 12 - 58 -
Couvaliers 16 23 19 15 - 73 -

Καρέ νικών οι Couvaliers!

Ούτε τα Κόκκινα Τριανταφυλλάκια μπόρεσαν να σταθούν εμπόδιο στην αήττητη πορεία που κάνουν οι Couvaliers στον έκτο όμιλο της Development League, αφού η ομάδα του Αθανασόπουλου επικράτησε με 58-73 και έκανε το 4/4!

Τα Κόκκινα Τριανταφυλλάκια κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Κοτσανά, 5 του Γιάννη Λαμπρόπουλου και 5 του Ντούζα, προηγήθηκαν με 11-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 6 πόντους του Καραγρηγορίου και 4 του Χαρίτου, μείωσαν στους 3, 19-16!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Couvaliers συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 11 ακόμη πόντους του Καραγρηγορίου; 5 του Χαρίτου, 4 του Κούκη και τρίποντο του Χριστοδούλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 28-39. Ο Ντούζας με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα, ενώ από 2 είχαν οι Γιάννης Λαμπρόπουλος και Κοτσανάς.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Αθανασόπουλου είχε τον πλήρη έλεγχο, βρέθηκε μέχρι και στο +20, 32-52, και τελικά με 6 πόντους του Κούκη, 5 του Χριστοδούλου, 4 του Καζάνη και 4 του Χαρίτου, διατήρησε τη διψήφια διαφορά, 46-58. Τα Κόκκινα Τριανταφυλλάκια κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι Δημήτρης Λαμπρόπουλος και Ντούζας με 8 και 7 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 46-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Couvaliers δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Καραγρηγορίου, Κούκη και Χριστοδούλου, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 58-73. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ντούζας, Κούης, Διαμαντόπουλος και Δημήτρης Λαμπρόπουλος.

Πολυτιμότερος για τα Κόκκινα Τριανταφυλλάκια ο Κοτσανάς με 10 πόντους, έχοντας 5/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Novibet MVP των Couvaliers ο Καραγρηγορίου με 26 πόντους, έχοντας 8/9 βολές, 3/5 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Κόκκινα Τριανταφυλλάκια (Λαμπρόπουλος Γ.): Κοτσανάς 10, Διαμαντόπουλος 4, Κούης 4, Λαμπρόπουλος Γ. 10 (1), Λαμπρόπουλος Δ. 10 (1), Ντούζας 20 (1), Μπαντούνας

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Καραγρηγορίου 26 (4), Αθανασόπουλος, Κούκης 15, Καζάνης 2, Πολίτης 2, Χαρίτος 13, Χριστοδούλου 15 (3)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Couvaliers στο ξεκίνημα που έκαναν τα Κόκκινα Τριανταφυλλάκια!