23/10/2023
Paliagoura 22 16 17 15 - 70 -
West Kings 17 19 12 19 - 67 -

Κασκάνης για τρεις!!!

Το βράδυ της Δευτέρας 23 Οκτωβρίου στο Athens Sports Hall, διεξήχθη αγώνας για την έκτη αγωνιστική της Elite by Betsson. Σε ένα πολύ όμορφο, αμφίρροπο και ανταγωνιστικό για 40 λεπτά παιχνίδι, τα Paliagoura είχαν τον πρώτο λόγο σχεδόν σε όλη την διάρκεια του ματς, οι West Kings με τεράστια προσπάθεια έφεραν το ματς στα ίσια, αλλά ο από μηχανής θεός Θοδωρής Κασκάνης με τρίποντο στα έξι δέκατα του δευτερολέπτου, χάρισε τεράστια νίκη στους Πράσινους με 70 – 67.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να απλώνουν τις επιθετικές τους αρετές στο γήπεδο και τα Paliagoura να έχουν το προβάδισμα με 22 – 17. Ο Κασκάνης ήταν ο παίχτης ορχήστρα για τους Πράσινους με 9 πόντους, με Αβανίδη - Κωστάκη να προσφέρουν 5 + 4 αντίστοιχα για το προβάδισμα της ομάδας τους. Στο απέναντι στρατόπεδο, η ομάδα του Μαρφαντά στηρίχθηκε στον επιθετικό οίστρο του Βήττα που πέτυχε 8 πόντους, αλλα πλήρωσε την έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι West με τον Γεωργούση καυτό να κάνει ότι θέλει στην επίθεση με 11 πόντους και τον Μπονάτσο να δίνει πολύτιμες βοήθειες μέσα στην ρακέτα με 4, πλησίασαν ακόμα και στον πόντο , όμως τα Paliagoura με τον Αβανίδη να παίρνει μπροστά με 7 πόντους και τους Τσόγκα – Καλογιάννη να σκοράρουν από το ζωγραφιστό, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38 – 36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ηρεμία που προσέφερε ο Ρουμελιώτης στο κατέβασμα της μπάλας και με τριάδα φωτιά τους Σταφυλλά, Αβανίδη και Κασκάνη να πετυχαίνουν από 5 πόντους έκαστος, έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό(55-45). Οι West ήταν για ακόμα ένα δεκάλεπτο νευρικοί και άστοχοι στην επίθεση και κατάφεραν χάρη στους Δακουτρό(6) και Σταυρούλη(5) να μην χάσουν την επαφή με το σκορ και να πλησιάσουν σε 55 – 48.

Ο Ρουμελιώτης με τρίποντο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έστειλε τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό, αλλά η αντεπίθεση των Κίτρινων με δύο τρίποντα του Βήττα και 4 πόντους του Γεωργούση, έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία(62-62). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι την πρωτοπορία με Κασκάνη(4) και Αβανίδη, για να απαντήσουν οι Βασιλιάδες με βολές του Σταυρούλη και γκολ φάουλ του Γεωργούση για το 67 – 67. Το παιχνίδι είχε μία κατοχή, με τον Τσιόγκα με επιθετικό ριμπάουντ να ανανεώνει το χαμένο σουτ του Ρουμελιώτη και ο Κασκάνης με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο , χάρισε τεράστια νίκη στα Paliagoura με 70 – 67.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θοδωρής Κασκάνης με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Γεωργούσης με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα Paliagoura είχαν 20 / 44 δίποντα, 6 / 20 τρίποντα, 12 / 16 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι West είχαν 14 / 31 δίποντα, 8 / 33 τρίποντα, 15 / 21 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Paliagoura(Κωστάκης): Αβανίδης 18, Καλογιάννης 6, Κασκάνης 25(9ρ.), Κωστάκης 4, Ρουμελιώτης 3, Σαραντόπουλος, Σταφυλάς 7, Τομαράς 2, Τσόγκας 5.

West Kings (Μαρφαντάς): Βήτας 14, Γεωργούσης 19, Δακουτρός 8, Κάρμας, Κοζομπόλης 7, Μπονάτσος 4, Πεζούλας 2, Σιάποντης 5, Σταυρούλης 8(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Όταν ο αγώνας σημαδεύεται από τέτοιο buzzer beater,τα υπόλοιπα περνούν σε δεύτερη μοίρα!