02/10/2022
Kavlanta Hawks 17 17 14 12 - 60 -
Kasonic Beers 20 19 17 15 - 71 -

Kasonic Beers με τα όλα τους!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Kasonic Beers ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και κέρδισαν τους Kavlanta Hawks με 60-71 στο κλειστό του Κολωνού για την δεύτερη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League!

Τρομερό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 17-20 υπέρ των Kasonic Beers, χάρη σε 7 πόντους του Γιώργου Ζυγούρη και τρίποντα των Βαγγέλη Ζυγούρη, Καρακωνσταντή και Προσηλιακού. Ο Σοφούλης με 7 πόντους, ο Πέτσας με 6 και ο Τζώρτζης με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 πόντους του Ματακίδη, 6 του Παπαδόπουλου και τρίποντο του Γιώργου Ζυγούρη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +8, 25-33, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 34-39. Τους Kavlanta Hawks κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Σοφούλης (5π), Τζώρτζης (5π) και Κολυβάς (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Kasonic Beers είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 43-55, και με 5 πόντους του Παπαδόπουλου, 5 του Προσηλιακού, 4 του Ματακίδη και 3 του Κόκκαλη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 48-56. Μόνος του πάλευε για τα "Γεράκια" στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σοφούλης, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 14 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 48-56!

Με 5 πόντους του Τζώρτζη και βοήθειες των Πέτσα - Σοφούλη, οι Kavlanta Hawks επέστρεψαν από το -12 και πλησίασαν στον πόντο, 57-58, 6:00 για την λήξη. Στο υπόλοιπο του ντέρμπι οι Kasonic Beers ήταν σαφώς ανώτεροι και με μεγάλα σουτ των Γιώργου Ζυγούρη, Καρακωνσταντή, Ματακίδη και Παπαδόπουλου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 60-71!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/18 βολές, 15/38 δίποντα και 7/33 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 3/10 βολές, 19/50 δίποντα και 10/37 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Kavlanta Hawks ο Τζώρτζης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 6/16 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 6 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Kasonic Beers ο Ματακίδης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 7/16 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Kane 2, Αλεβίζος 3, Κολυβάς 3 (1), Λιώδης, Ντέμος, Πέτσας 9, Παπαδημητρόπουλος 2, Σοφούλης 23 (5), Τζώρτζης 18 (1)

Kasonic Beers (Ζυγούρης Β.): Γεωργακλής, Γκόνης, Ζυγούρης Β. 3 (1), Ζυγούρης Γ. 13 (3), Καρακωνσταντής 11 (3), Κόκκαλης 3, Μάκκας, Ματακίδης 15, Παπαδόπουλος 15 (1), Προσηλιακός 10 (2), Σπυρίδης

Τι μας άρεσε: Το άκρως επιθετικό μπάσκετ των δύο ομάδων!