14/11/2021
Kasonic Beers 13 16 19 19 - 67 -
Kavlanta Hawks 4 9 7 7 - 27 -

Kasonic Beers να τους πιεις στο ποτήρι… της μπύρας!

Δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη για τους Kasonic Beers στον τέταρτο όμιλο της D2-League, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Kavlanta Hawks με 67-27 στον Κολωνό, αφήνοντάς τους παράλληλα χωρίς νίκη.

Αν και στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα ο φωτεινός πίνακας έδειχνε το ποδοσφαιρικό σκορ 0-0, οι Kasonic Beers έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9, 13-4, μετά από 4 πόντους του Παπαδόπουλου, έμμεσο τρίποντο του Ασημακόπουλου και τρίποντα των Γιώργου Ζυγούρη – Προσηλιακού. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά σημείωσε ο Αλεβίζος, ενώ από μια νίκη είχαν οι Ιωαννίδης και Αναστασίου.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, έφτασαν μέχρι και στο +18, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 29-13, χάρη σε 4 πόντους του Κόκκαλη και άλλους τόσους του Προσηλιακού. Ο Καραγιάννης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Kavlanta Hawks στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Βιδάλη και Ιωαννίδη να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ανέλαβε δράση ο Γιώργος Ζυγούρης, καθώς με 8 δικούς του πόντους και έμμεσο τρίποντο του Κόκκαλη, έδωσαν στις “Μπύρες” προβάδισμα 28 πόντων, 48-20. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Τσαντέ να βγάλει κάποια αντίδραση σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους που πέτυχε ο Αλεβίζος. Σκορ τρίτης περιόδου 48-20!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kasonic Beers συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και έτσι έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 67-27, έπειτα από 9 πόντους του Ματακίδη, 6 του Ασημακόπουλου και 4 του Μιχάλη Ζυγούρη. Για τα “Γεράκια” στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Αλεβίζος και Πεντάρης με 5 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς 6/10 βολές, 23/47 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 5 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/19 βολές, 7/47 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Κορυφαίος των Kasonic Beers ο Ματακίδης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 4/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Kavlanta Hawks ο Αλεβίζος με 12 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 2/3 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Kasonic Beers (Ζυγούρης Μ.): Καρακωνσταντής, Ασημακόπουλος 13, Προσηλιακός 7 (1), Ζυγούρης Μ. 5, Παπαδόπουλος 8, Ζυγούρης Β. 2, Ζυγούρης Γ. 11 (3), Ματακίδης 13 (1), Γκόνης 1, Κόκκαλης 7

Kavlanta Hawks (Τσαντές): Μπήτρος, Καραγιάννης 4, Λιώδης 1, Ιωαννίδης 5, Αλεβίζος 12 (1), Βιδάλης 2, Αναστασίου 1, Παπαδημητρόπουλος, Τζώρτζης, Πεντάρης 2, Μπόικο

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Kasonic Beers!