25/02/2024
Mandra Heat 14 11 17 17 - 59 -
Kasonic Beers 15 25 22 9 - 71 -

Kasonic για Playoff!

Η Mandra Heat παρατάχθηκε με πολλές απουσίες στην αναμέτρηση. Οι Kasonic Beers έχοντας εξασφαλίσει την είσοδο τους στα πλέι οφ, ήθελαν  την νίκη για να τερματίσουν όσο πιο ψηλά στην βαθμολογία. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο ζεστοί στην αναμέτρηση και με τρίποντο του Κύτρου προηγήθηκαν 9-4. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και με σερί 7-0 έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 14-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι Kasonic Beers, έχοντας περισσότερες λύσεις στον πάγκο, έδωσαν γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση, με την Mandra Heat να μην μπορεί να ακολουθήσει. Με επιμέρους σκορ 13-2 στα τελευταία λεπτά, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 25-40.

Πλέον οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τους Παύλο και Γεώργιο Χατζημιχαήλ, η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται. Η Mandra Heat, με μόλις έξι παίκτες διαθέσιμους, άρχισε να μένει από δυνάμεις και δεν μπορούσε να ακολουθήσει στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 42-62.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έχοντας διαφορά ασφαλείας χαλάρωσαν, άνοιξαν το ροτεισον και δοκίμασαν σχήματα και τακτικές. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά, όχι όμως σε σημείο να γίνουν απειλητικοί για την νίκη. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 59-71, με τους Kasonic Beers να ανεβαίνουν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παύλος Χατζημιχαήλ με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Μώλος με 8 πόντους, 18 ριμπάουντ, 7 ασίστ.

Mandra Heat (Μώλος): Γιάννου 14, Διολέτης 11, Δρακόπουλος 3, Κύτρος 19, Μπακάλης 4, Μώλος 8.

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Αλα 18, Ασημακόπουλος 2, Ζυγούρης 7, Καρακωνσταντής 4, Κόκκαλης 4, Προσηλιακός 5, Ρουμελιώτης 2, Χατζημιχαήλ Π. 15, Χατζημιχαήλ Γ. 14.

Τι μας άρεσε: Οι ομαδικές συνεργασίες των Kasonic Beers.