13/12/2023
Άξονας BC 18 22 26 24 - 90 -
Maccabi Tel Axyn 15 30 18 16 - 79 -

Κατάφερε να φύγει με την νίκη ο Άξονας!

Δυναμικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες. Εξαιρετικές συνεργασίες με όμορφα καλάθια εκατέρωθεν. Ο Άξονας μέσω των Κωστακίδη, Ερμείδη και Χατσατούροφ κατάφερε να κερδίσει αυτή τη πρώτη περίοδο με 18-15 έναντι των αξιόμαχων Maccabi Tel Axyn.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος με το τέμπο να παραμένει γρήγορο. Σε αυτή τη περίοδο οι Maccabi Tel Axyn ήταν αυτοί που κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να κάνουν την ανατροπή μέσω των Τσώνη, Δερμεντζίδη και Κυριακού διαμορφώνοντας έτσι το σκορ ημιχρόνου σε 40-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Άξονα μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Κωστακίδη, τον Ερμείδη και τον Χατσατούροφ να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Maccabi Tel Axyn βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Τσώνη, του Δερμεντζίδη και του Κυριακού, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 66-63.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είδε τον Άξονα να διατηρεί και να αυξάνει το προβάδισμα, να ελέγχει τον ρυθμό και να κερδίζει τον αγώνα με 90-79. Οι παίκτες του Άξονα παρέμειναν συγκεντρωμένοι και αποδοτικοί, καταφέρνοντας να κλείσουν τον αγώνα με νίκη.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Θεόδωρος Κωστακίδης ο οποίος πέτυχε Double Double με 32 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Maccabi Tel Axyn είναι ο Βασίλειος Τσώνης ο οποίος πέτυχε Double Double με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Άξονας: Αντικατζίδης 8, Γκάτζιος, Γκούμας 6, Ερμείδης 18(3), Κυπριανίδης 4, Κωστακίδης 32(5), Μαργώνης 2, Μουστόπουλος 2,Τζιβάνης, Τουρσουτζιάν 5, Χατσατούροφ 13(3)

Maccabi Tel Axyn: Βεργίδης, Γιαννάκης 2, Γράντας 8, Δερμεντζίδης 20(4), Καλουπτσόγλου 8(2), Καρακασίδης 2, Κυριακού 17, Τσώνης 22