25/01/2023
Basketόσαυροι 18 24 23 9 - 74 -
Anatolians Jazz 13 26 22 26 - 87 -

Καταιγιστικοί στην τέταρτη περίοδο οι Anatolians Jazz!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Basketόσαυροι και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από νωρίς με τον Καμπέρη και τον Χοπτερίδη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Anatolians Jazz απάντησαν άμεσα με τον Οδοντίδη και τον Βαφειάδη διαμορφώνοντας το 18-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματα τους και με τα καλάθια του ασταμάτητου Archer κατάφερε να μειώσει την διαφορά. Οι Basketόσαυροι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τσιγαρίδα να πετυχαίνει το ένα καλάθι μετά το άλλο στη ρακέτα και να κρατάει το προβάδισμα για την ομάδα του διαμορφώνοντας το 42-39.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού παρέμεινε ψηλά και από τις δύο ομάδες. Οι Anatolians Jazz προσπαθούσαν να μειώσουν την διαφορά και να παλέψουν να πάρουν το προβάδισμα με τον Μπαντή να βγαίνει μπροστά στο σκοράρισμα για την ομάδα του, ενώ οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα για να μείνουν μπροστά στο σκορ με τον Τσαβλίδη να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια. Η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 65-61.

Στην τέταρτη περίοδο η κόπωση των Basketόσαυρων έγινε αισθητή και επηρέασε την απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση. Οι Anatolians Jazz εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους και με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και ν πάρουν την νίκη με το τελικό 74-87.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Archer Teddy με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ και 8 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τάσος Τσαβλίδης με 30 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Basketόσαυροι: Χοπτερίδης 4, Τσεπνίδης 2, Καμπέρης 11(1), Ποζίνης 4, Τσιγαρίδας 23(2), Κιούσης, Τσαβλίδης 30(5).

Anatolians Jazz: Αρσένης 12(4), Α. Αλεξιάδης 2, Παπαϊωάννου, Χατζηεμμανουήλ, Οδοντίδης 14, Βαφειάδης 13(3), Μπαντής 20, Σ. Αλεξιάδης 3(1), Παρισάκης 4, Χατζόπουλος 1, Archer 18(1).

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού