27/05/2022
Los Ampeles Clowns 22 20 21 33 - 96 -
Above The Rim 10 13 13 12 - 48 -

Καταιγιστικοί οι Los Ampeles Clowns!

Οι Los Ampeles Clowns με σπασμένα τα φρένα πήραν την δεύτερη νίκη τους απέναντι στους Above The Rim με το τελικό σκορ να είναι το απίστευτο 96-48.

Από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού οι Los Ampeles θέλησαν να πιέσουν και να χτυπήσουν τους Above The Rim εκεί που πονάνε δηλαδή στην έλλειψη παιχτών καθώς ήταν μόνο 6 , έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλέψουν αρκετές φορές την μπάλα και χάρης στον γρήγορα ρυθμό που επέβαλλαν κατάφεραν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να έχουν ήδη μια διαφορά 12 πόντων. Από το δεύτερο δεκάλεπτο όμως και όσο οι παίχτες των Above κουραζόντουσαν οι Clowns ανέβαζαν ρυθμό και με τα καλάθια του Μινασίδη στον αιφνιδιασμό αλλά και του Δαγκλή με ωραία mid range σουτ η διαφορά θα μεγαλώσει ακόμα περισσότερο φτάνοντας έτσι μέχρι και τους 19 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Συνεχίζοντας με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό οι Los Ampeles Clowns οι οποίοι δεν σταμάτησαν ούτε μια στιγμή να προσπαθούν κατάφεραν να διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά εξαντλώντας όλες τις ενέργειες των Above The Rim με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει τους 27 πόντους. Έτσι τα συνεχόμενα καλάθια του Δαγκλή και του Πολύχρου στην τελευταία περίοδο θα καθαρίσουν ολοκληρωτικά το παιχνίδι καθώς οι μόνες αντιδράσεις των Above ήταν τα πολύ ωραία καλάθια του Παπαθεοδώρου στο ποστ και τα όμορφα σουτ του Αναστασιάδη. Έτσι οι Los Ampeles Clowns θα φύγουν με την νίκη με το τελικό σκορ να είναι στο 96-48.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Πέτρος Μινασίδης ο οποίος πέτυχε double double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Above The Rim άξιος αναφοράς είναι ο Όθωνας Κατάκης ο οποίος πέτυχε και αυτός double double με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Los Ampeles Clowns: Τσακιρίδης , Δαγκλής 19 (3) , Μινασίδης 15 (1) , Μπίκης , Αργυρίου 6 , Πατσίκας 2 , Παπαιωάννου 5 , Πολύχρους 15 (1) , Γιαμούκογλου 8 , Σαβαίδης 15 (1) , Καραμπίδης 11 (3)

Above The Rim: Τζωρτζίου 1 , Παπαθεοδώρου 8 , Αναστασιάδης 18 , Τζίμας 9 , Πισκουλιάν 2 , Κατάκης 10