Chemicals Brothers 12 12 16 10 - 50 -
Rising Suns 23 14 14 20 - 71 -

Καταιγιστικοί οι Rising Suns!

Από την πρώτη στιγμή οι Suns έδειξαν ότι θέλουν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και δημιουργήσουν από νωρίς μια διαφορά ασφαλείας , κάτι που κατάφεραν καθώς χάρης στην εξαιρετική εμφάνιση του Καραγιαννιώτη πήραν μια διαφορά 11 πόντων. Οι Chemical αν και μπήκαν αρκετά διστακτικά στο παιχνίδι μπόρεσαν να πετύχουν κάποια καλάθια στο τέλος και να φέρουν την διαφορά κοντά τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Chemical έδειξαν ένα άλλο πρόσωπο και μπόρεσαν να μειώσουν αρκετά το σκορ με τα καλάθια του Τσιτλακίδη ο οποίος έδωσε μια ανάσα στην ομάδα του. Οι Suns όμως με τον Κυριαζίδης να πετυχαίνει το ένα καλάθι πίσω από το άλλο μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά που είχαν χτίσει και να πιέζουν ολοένα και περισσότερο τους αντιπάλους.

Πλέον όμως οι Chemical είχαν βρει τον ρυθμό τους και με τον Τσιγκόπουλο και τον Καζέ να βοηθάνε και αυτοί με την σειρά τους στην επίθεση κατάφεραν να ανακάμψουν και να φτάσουν στο σημείο να διεκδικούν την νίκη. Οι Suns όμως εκμεταλλευόμενοι αυτή την πίεση μπόρεσαν να σκοράρουν αρκετούς πόντους στο αιφνιδιασμό και να κρατηθούν μέσα στο παιχνίδι.

Η ψυχραιμία των Rising Suns όμως ήταν αυτή η οποία έλαμψε στην τελευταία περίοδο καθώς όχι μόνο με την άμυνα τους δεν δέχθηκαν καλάθια αλλά το γρήγορο παιχνίδι τους , τους έδωσε αυτή την νίκη με το τελικό σκορ να είναι 50-71 παίρνοντας έτσι την δεύτερη νίκη τους.

MVP του αγώνα είναι ο Παναγιώτης Κυριαζίδης με 23 πόντους , 5 ριμπάουντ και 6 ασίστς.

Ενώ την ομάδα των Chemical αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Αργύρης Τσιγκόπουλος ο οποίος έκανα double double με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Chemical Brothers: Φυλακτός Α. 6 , Καζές 8 , Τσιτλακίδης , Φυλακτός Γ. 2 , Μυρίδης 2 , Τσιγκόπουλος 12 (1) , Τσιτλακιδης 13 (1) , Σαλαμπασιδης , Μυρίδης 3 (1)

Rising Suns: Κουτσιμάνης 11 , Καραγιαννιώτης 26 (2) , Λαδόπουλος 3 (1) , Χουρσαλάς 6 , Μάρκος 2 , Κυριαζίδης 23 (1)

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των Rising Suns.