30/05/2024
Manchester United BC 10 20 14 17 - 61 -
The Boys 32 34 21 31 - 118 -

Καταιγιστικοί οι The Boys!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μια εντυπωσιακή επίθεση από τους Boys, οι οποίοι κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό προβάδισμα 10-32. Οι κορυφαίοι παίκτες των Boys, Οικονόμου, Παπαγεωργίου, Δεμίρογλου και Τέντσος, συνδυάστηκαν άψογα, δημιουργώντας συνεχώς ευκαιρίες και εκμεταλλευόμενοι τις αδυναμίες της άμυνας της Manchester United. Οι Χατζηϊωάννης και Καρακώστας Κωνσταντίνος από την πλευρά της Manchester προσπάθησαν να αντισταθούν, αλλά η ανωτερότητα των Boys ήταν εμφανής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Boys συνέχισαν την κυριαρχία τους, κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 30-66. Η ομάδα των Boys παρέμεινε ασταμάτητη στην επίθεση, με τον Οικονόμου και τον Παπαγεωργίου να σημειώνουν κρίσιμα καλάθια και τον Δεμίρογλου και τον Τέντσο να διατηρούν την ισχυρή άμυνα. Η Manchester United δεν μπόρεσε να βρει απάντηση στην αμείλικτη πίεση των Boys, παρόλο που οι Χατζηϊωάννης και Καρακώστας Κωνσταντίνος έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Η διαφορά στο σκορ αυξήθηκε, δείχνοντας την αδυναμία της Manchester να ανταποκριθεί στην πρόκληση.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια συνέχεια της κυριαρχίας των Boys, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 44-87. Οι Boys δεν χαλάρωσαν και συνέχισαν να επιτίθενται με την ίδια ένταση, ενώ η άμυνά τους παρέμεινε στιβαρή και αποτελεσματική. Ο Οικονόμου και ο Παπαγεωργίου ήταν ασταμάτητοι, ενώ ο Δεμίρογλου και ο Τέντσος εξασφάλιζαν ότι η Manchester United δεν θα μπορούσε να βρει διέξοδο. Η Manchester προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, αλλά οι προσπάθειες των Χατζηϊωάννη και Καρακώστα Κωνσταντίνου δεν ήταν αρκετές για να ανατρέψουν την κατάσταση.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Boys να πανηγυρίζουν μια θριαμβευτική νίκη, με τελικό σκορ 61-118. Η ομάδα των Boys συνέχισε με αμείωτη ένταση, εξασφαλίζοντας ότι η διαφορά στο σκορ θα παρέμενε μεγάλη. Ο Οικονόμου, ο Παπαγεωργίου, ο Δεμίρογλου και ο Τέντσος διατήρησαν την υψηλή τους απόδοση μέχρι το τέλος, χωρίς να αφήσουν περιθώρια για αντεπίθεση στη Manchester United.

MVP αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Οικονόμου ο οποίος παραλίγο να πετύχει Triple Double έχοντας 20 πόντους , 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Άξιος αναφοράς για την Manchester είναι ο Βασίλης Χατζηϊωάννης ο οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 27 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Manchester United BC: Καρακώστας Κ. 12 , Τσακίρης 4 , Λαμπρέλλης 7 (1) , Χατζηϊωάννης 27 (1) , Καρακώστας Α. 5 , Βαρδάκας 6 (2)

The Boys: Τέντσος 17 (5) , Δεμίρογλου 18 , Παπαγεωργιου 15 (1) , Συρος 8 (2) , Θανο 8 , Οικονόμου 20 (2) , Μπουσνάκης 6 , Σπανος 8 , Χαλάτσης 6 , Πασούδης 12