11/03/2023
Πανικός BC 6 9 13 18 - 46 -
Thessaloniki Avispas 27 20 29 20 - 96 -

Καταιγιστικοί οι Thessaloniki Avispas!

Από την αρχή κιόλας του παιχνιδιού οι Avispas με την απίστευτη ευστοχία τους κατάφεραν να δημιουργήσουν ένα σερί πόντων και να πάρουν την διαφορά. Ο ΠΑΝΙΚΟΣ δεν μπόρεσε καθόλου να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων και έτσι έμειναν μόλις στους 6 πόντους με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η καλή πορεία των Avispas συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο ο Χατζηιωαννίδης με τον Καμαρούδη πετύχαιναν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο και έτσι διεύρυναν ακόμα περισσότερο την διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 32 πόντους. Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ακόμα δεν μπορούσε να βρει τα πατήματά του και τα λίγα καλάθια που μπήκαν προήλθαν κυρίως από τα χέρια του Ιωσήφ.

Ο ΠΑΝΙΚΟΣ στο τρίστο δεκάλεπτο προσπάθησε να πάρει το κάτι παραπάνω και να πλησιάσει όσο μπορεί στο σκορ με τον Πραντέκο και τον Αντωνάκη να πρωταγωνιστούν. Οι Avispas όμως με την επίθεση τους να είναι το κάτι άλλο η αντεπίθεση του ΠΑΝΙΚΟΥ δεν κράτησε για πολύ και έτσι η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πιο χαλαρό και για τις δύο ομάδες με τον ΠΑΝΙΚΟ να σημειώνει σημαντική πρόοδο κυρίως στην επίθεση και να κερδίζει στα σημεία. Όμως η δουλειά είχε ήδη γίνει και έτσι η νίκη πέρασε στα χέρια των Thessaloniki Avispas με τελικό σκορ 46-96.

MVP αναδείχθηκε ο Βασίλης Χατζηιωαννίδης ο οποίος παραλίγο να πετύχει double double καθώς είχε 35 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ενώ για τον ΠΑΝΙΚΟ άξιος αναφοράς είναι ο Αλέξανδρος Ιωσήφ ο οποίος έβαλε 8 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Πανικός BC: Πραντέκος 9 (1) , Κοντόπουλος 6 , Ψοφογιώργος Θ. 5 (1) , Νικολόπουλος 1 , Αντωνάκης 9 (2) , Ψοφογιώργος Δ. 4 , Κούσης 4 , Ιωσήφ 8

Thessaloniki Avispas: Κουτουκόγλου 13 (1) , Σοιλεμεζίδης 10 , Τζιτζάλης 12 , Καμαρούδης 18 (6) , Κώστας 6 , Μαυρίδης 2 , Χατζηιωαννίδης 35 (4)