Σκόρπιοι BC 16 23 7 19 - 65 -
NTUA Diesels 22 17 15 14 - 68 -

Κοιτούν κατάματα το θρόνο της Development οι Diesels!

Βραδάκι Παρασκευής στο κλειστό του Περιστερίου, οι NTUA Diesels παρουσιάστηκαν ψυχωμένοι και αποφασισμένοι, απέκλεισαν στο μεγάλο ημιτελικό τους Σκόρπιους και θα παλέψουν με τη Drunk Team για το στέμμα της Summer Development!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον Δ. Χειράκη και τον Γιαννούση να επιτίθενται προς το καλάθι και τους NTUA να απαντούν με τον Φιλίππου και τον Α. Μουγνάι. Ο Μπεκρής ισοφάρισε το ματς για τους φιλοξενούμενους, δίνοντας έτσι χώρο στον Ζώταλη και στον Αλαφάκη που πήραν τη σκυτάλη και καθόρισαν το σκορ της πρώτης περιόδου, 16-22.

Με διάθεση να αυξήσουν την ήδη υπάρχουσα διαφορά μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενουμενοι, οι οποίοι με τρίποντα από τον Ζώταλη και τον Αντζουλάτο, έκαναν το 23-31. Οι Σκόρπιοι αντέδρασαν με καλή επιθετική πολυφωνία, επέστρεψαν από το μείον οκτώ με μπροστάρη τον Τσιώτα και προηγήθηκαν με τον Γιαννούση, 37-36, αλλά ο Αντζουλάτος έφερε το ματς στα ίσια, 39-39.

Άποντοι παρέμειναν οι Σκόρπιοι για τα πρώτα 4,5 λεπτά της επανάληψης, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν Αλαφάκης και Δαμάσκος, τρέχοντας ένα 8-0 σερί, 39-47! Ο Δ. Χειράκης ήταν αυτός που έσπασε το ρόδι για τους γηπεδούχους, ο Ν. Χειράκης ακολούθησε το παράδειγμα του, αλλά ο Ζώταλης με ένα καλάθι από μέση απόσταση έγραψε το 46-54, σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Ο Γιαννούσης άνοιξε το σκορ της τελευταίας περιόδου από τα 6,75, για να έρθει και να του απαντήσει με το ίδιο νόμισμα ο Αντζουλάτος από πλευράς Diesels. Oι Σκόρπιοι αύξησαν τη πίεση και ισοφάρισαν με καλάθια δια χειρός Χειράκη και Ευθυμίου, αλλά οι Diesels παρέμειναν ψύχραιμοι και με εύστοχες βολές από τον Αντζουλάτο και τον Α. Μουγνάι πέρασαν στο μεγάλο τελικό, εκεί όπου θα αναμετρηθουν με τη Drunk Team!

Betsson MVP για τους NTUA αναδείχτηκε ο Παναγής Αντζουλάτος με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασιστ, ενώ από τους Σκόρπιους ξεχώρισε ο Δημήτρης Χειράκης με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Αντωνέας 9, Βεζυράκης 1, Γιαννούσης 17, Δήμου 2, Ευθυμίου 2, Μέτσο, Σαραντάρης, Τσιώτας 8, Χειράκης Δ. 21, Χειράκης Ν. 5.

NTUA Diesels (Βερούχης): Αλαφάκης 11, Αντζουλάτος 19, Βρεττός 4, Δαμάσκος 4, Ζώταλης 12, Λυμπερίου, Μουγνάι Τ. 2, Μουγνάι Α. 9, Μπεκρής 3, Σιγάλας 2, Φιλίππου 2.

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Diesels!

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Χειράκη. Περαστικά Δημήτρη!