12/02/2023
Σοποτό B.C. 12 12 16 17 - 57 -
Πι Stoli α 25 10 17 12 - 64 -

Κατάθεση ψυχής για τα ΠιStoliA!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Master, τα ΠιStoliA κόντρα σε όλα τα προγνωστικά κατάφεραν να πραγματοποιήσουν μια τεράστια νίκη κόντρα στο Sopoto με σκορ 57-64, υποχρεώνοντας το στην δεύτερη μόλις ήττα στο πρωτάθλημα. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Κωνσταντίνος Τζαβάρας με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Σκαμνάκης είχε 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Η ομάδα των Γιώργου Λιόλιου και  Χάρη Παπαδιονυσίου εμφανίστηκε στα Μελίσσια με στόχο να παρουσιάσει όλες τις πτυχές του πλούσιου ταλέντου που διαθέτει, αλλά κυρίως να παίξει με καρδιά και εν τέλει τα κατάφερε. Ο Ιωαννίδης πλήγωσε το Sopoto με 12 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κουτσουρής είχε 8. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τα ΠιStoliA να προηγούνται με σκορ 12-25.

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πλησιάσουν τα ΠιStoliΑ, αλλά κάθε φορά που έφταναν κοντά ο αντίπαλος τους είχε έτοιμη την απάντηση, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα αποδυτήρια στο μείον έντεκα με σκορ 24-35. Ο Τζαβάρας πρόσθεσε 5 πόντους, προειδοποιώντας άπαντες για αυτό που θα ακολουθούσε. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Σκαμνάκης και Ψαλιδόπουλος πέτυχαν από 4 πόντους έκαστος.

Στη τρίτη περίοδος οι φιλοξενούμενοι παρά τη πίεση που δέχτηκαν από τη παρέα του Κουτσουρή κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, καθώς βρέθηκαν μια στροφή πριν το  τέλος του παιχνιδιού σε θέση οδηγού με σκορ 40-52. Οι Τζαβάρας(6π) και Μαρτζούκος(4π) ήταν καθοριστικοί , καθώς σκόραραν σε καίρια χρονικά σημείο του παιχνιδιού, δινοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα τους για να φτάσει στη νίκη.

Τα ΠιStoliA κόντρα στη παράδοση που έλεγε ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον η με τον άλλον τρόπο  έχαναν διαφορές που είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αυτή τη φορά δεν το επέτρεψαν και κατάφεραν να φτάσουν σε μια τεράστια επιτυχία με σκορ 57-64, αναπτερώνοντας τις ελπίδες τους για παραμονή στη κατηγορία της Master League.

Τα ΠιStoliA είχαν 19/51 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 11/19 βολές, 46 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/28 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 11/25 βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη .

Sopoto(Κουτσουρής): Αγγελογιαννόπουλος 6, Καραγιάννης, Κουτσουρής 13, Λουρίδας, Σκαμνάκης 17, Χουλιάρας, Ψαλιδόπουλος 12, Φούκος 9..

ΠιStoliA(Λιόλιος): Βούλγαρης 5, Ιωαννίδης 20, Κεφαλιανός 3, Κρικος 4, Μαρτζούκος 12, Τζαβάρας 20.

Τι μας άρεσε: Η συνολική εμφάνιση, μηδενός εξαιρουμένου, της ομάδας του Λιόλιου!