05/03/2023
Basket Maniacs 9 6 10 17 - 42 -
Collectors 17 14 27 17 - 75 -

"Καθάρισαν" την παραμονή οι Collectors!

Νίκη που τους εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή στην Evolution League πήραν χθες οι Collectors, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 16η αγωνιστική του τρίτου ομίλου κέρδισαν δια περιπάτου το "φάντασμα" των Basket Maniacs με 42-75 και τους έπιασαν στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Collectors στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Κυριάκου, 5 του Παπασπύρου, 4 του Χαραλαμπόπουλου και τρίποντο του Κλεισούρα, προηγήθηκαν με 0-10 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 9-17. Ο Negrin από την περιφέρεια και οι Σασσάς, Αρβανιτίδης και Κεραμάρης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παπασπύρος έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και με νέους 11 δικούς του πόντους, έστειλε τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας πόντων 16 πόντων, 15-31. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Basket Maniacs σε εκείνο το σημείο, με τους Δημητριάδη, Μπενή και Αρβανιτίδη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ξεκίνησαν και το δεύτερο μέρος οι "Συλλέκτες", εκεί όπου με τρεις τρίποντες βόμβες του Χαραλαμπόπουλου, 8 πόντους του Κυριάκου, 4 του Παπασπύρου και 4 του Αγγελομάτη, κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη, φτάνοντας την διαφορά στους 33 πόντους, 25-58. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε το συγκρότημα του Ζερδεβά να βρει ρυθμό, παρά τους 6 πόντους του Negrin. Σκορ τρίτης περιόδου 25-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Collectors να επικρατούν με 42-75 , μετά από εύστοχες προσπάθειες των Αγγελομάτη, Παπασπύρου και Κλεισούρα. Για τους Basket Maniacs στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αρβανιτίδης, Δημητριάδης, Στασινόπουλος και Negrin!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 12/35 δίποντα και 5/31 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 5/11 βολές, 26/53 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Στασινόπουλος με 5 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Collectors ο Κυριάκου με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές και 7/13 δίποντα. Πήρε 23 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Basket Maniacs (Ζερδεβάς): Negrin 12 (3), Στασινόπουλος 5 (1), Κεραμάρης 2, Δημητριάδης 9 (1), Σασσάς 2, Μπενής 4, Αρβανιτίδης 8

Collectors (Αγγελομάτης): Παπασπύρος 29 (2), Αγγελομάτης 11, Χαραλαμπόπουλος 13 (3), Κλεισούρας 7 (1), Κυριάκου 15, Σαβέριος

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Collectors!