20/10/2022
Alpinists BC 14 21 16 11 - 62 -
Reptors 14 14 13 14 - 55 -

Κατέκτησαν τη πρώτη κορυφή της χρονιάς οι Αλπινιστές!

Στο Basketaki Arena στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Evolution League, οι Αλπινιστές παίζοντας στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης πολύ όμορφο μπάσκετ επιβλήθηκαν των Rapetors με σκορ 62-55 .

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τον Καράβη να ηγείται των προσπαθειών τους πήραν προβάδισμα στο σκορ, 6-3 και 8-5 , στη συνέχεια αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους πέντε,12-7,για να έρθει η αντίδραση των Rapetors, καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 2-7 έκλεισαν τη περίοδο στην απόλυτη ισορροπία,14-14 . Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Καράβης πέτυχε 5 πόντους , ενώ ο Ευάγγελος Κορρές είχε 9.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι Alpinistes έχοντας τον Λυμπερόπουλο σε εξαιρετική κατάσταση επανέκτησαν τα ηνία στο παιχνίδι,22-19 και 24-21, τα καλάθια των Καράβη, Μαγκανιάρη και Λυμπερόπουλο τους έδωσε αέρα εννέα πόντων,30-21, με το τέλος του ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 35-28. Ο Λυμπερόπουλος πέτυχε 5 πόντους, ενώ ο Παπανικολάου είχε 7.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες, είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , σκοράροντας τόσο στο ανοιχτό γήπεδο , όσο και έξω από την γραμμή των 6,75, με τη διαφορά στο τέλος της προτελευταίας στροφής να αγγίζει την ανώτερη τιμή των δέκα πόντων με σκορ 51-41 . Ο Μαγκανιάρης πέτυχε 8 πόντους , ενώ ο Παύλος Κορρές είχε 5 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς στους δώδεκα πόντους,48-36, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας στους εφτά,50-43,με την προσπάθεια τους να μένει ημιτελής, καθώς το τέλος τους αγώνα βρήκε τη παρέα του Συκάρη να πανηγυρίζει τη πρώτη νίκη στην ιστορία της για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 62-55.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάγκος Καράβης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 4 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Ευάγγελος Κορρές είχε 18 πόντους , 4 ριμπάουντ , 6 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Οι Αλπινιστές είχαν 15/40 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 11/21 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα και 15 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/55 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 6/17 βολές , 43 ριμπάουντ, 14 ασίστ , 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη

Alpinistes(Μαρούδας):Καββαδίας 2, Καράβης 15, Κυριακίδης 2, Λιοφάγος, Λυμπερόπουλος 5, Μαγκανιάρης, 19, Μουτεβελής 13, Παπαδόπουλος, Ποντίκας, Συκάρης 6.

Rapetors(Πατσουράκης) : Κάππος , Καίσαρης 3, Ευάγγελος Κορρές 18, Παύλος Κορρές 10, Παπαγεωργίου 7, Παπανικολάου 15, Πατούλιας, Πατσουράκης 2, Φάρκωνας.

Τι μας άρεσε : Το σύγχρονο μπάσκετ των Αλπινιστών στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αλλά και η εξαιρετική εμφάνιση του Καράβη και στις δύο πλευρές της παρκέ!