01/04/2023
Orlando Tragics 14 12 13 17 - 56 -
Τεμπελχανάδες 8 12 23 11 - 54 -

Κατέθεσαν ψυχή οι Orlando Tragics!

Τι κι αν σε σχεδόν όλο το παιχνίδι οι Orlando Tragics έπαιζαν με μόλις μία πεντάδα, εξαιτίας του τραυματισμού του Κριαλάκου; Αυτό δεν τους εμπόδισε να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στους Τεμπελχανάδες με 56-54, με μία εμφάνιση «κατάθεση ψυχής». Οι Orlando Tragics έβγαλαν τρομερή αντίδραση ακόμα και λίγα λεπτά πριν το τέλος, όταν οι αντίπαλοι τους έδειχναν να απομακρύνονται στο σκορ και έτσι έφτασαν το ρεκόρ τους στο 12-12. Για την παραμονή των Τεμπελχανάδων (7-17) όλα είναι ρευστά πλέον και θα κριθούν στις τελευταίες αγωνιστικές.

Όσον αφορά το ματς, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους να προηγούνται 10-6. Οι Orlando Tragics έβρισκαν πιο εύκολα τρόπους να χτυπούν την αντίπαλη άμυνα και ανέβασαν την διαφορά τους, καθώς μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου είχαν φτάσει στο 14-8, έπειτα από τα καλάθια των Σιμιτιάν και Αγγελιδάκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κρατούσαν «σφιχτά» το προβάδισμά τους, με τον Τσαμουρά να είναι αρκετά δραστήριος και το σκορ να πηγαίνει στο 20-12. Η διαφορά δεν άργησε να φτάσει σε διψήφιο, καθώς ο Κωνσταντίνου με τρίποντη εκτέλεση πήγε την ομάδα του στο +10 (24-14), ενώ ο Αγγελιδάκης με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 26-14. Οι Τεμπελχανάδες προσπάθησαν να συμμαζέψουν κάπως την κατάσταση και με τους Δημαρά και Γκούμα μείωσαν σε 26-20.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο ζωηρά στο τρίτο δεκάλεπτο, «χτύπησαν» στο ανοιχτό γήπεδο και έφτασαν στην ισοφάριση, με τον Σαμωνά να διαμορφώνει το 26-26. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν αρκετές από εκείνο το σημείο και έπειτα, με τους Τεμπελχανάδες τελικά να χτίζουν μία μικρή διαφορά όταν το σκορ έφτασε στο 36-41. Με τρίποντη εκτέλεση του Σιμιτιάν, οι Orlando Tragics πλησίασαν στο 39-41, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Γκοντούρα για το 39-43.

Οι Orlando Tragics απέδειξαν πόσο σκληρό «καρύδι» είναι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Σιμιτιάν είχε «βρει το χέρι» του πίσω από τα 6,75 και με την συμπαράσταση του Τσαμουρά έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους (47-46). Οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι το διάστημα στο οποίο οι αντίπαλοί τους δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση, πήραν ξανά απόσταση 5 πόντων, με τον Σαμωνά να γράφει το 47-52. Οι Orlando Tragics δεν τα παράτησαν, σήκωσαν «κεφάλι» και γρήγορα έφεραν το ματς στα ίσα (54-54). Ο Τσαμουράς στην προτελευταία φάση του ματς, με «κρύο αίμα», ευστόχησε σε 2/2 βολές (56-54), ενώ ο Γκοντούρας ήταν άστοχος από το τρίποντο, πετώντας την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Έτσι οι Orlando Tragics έφτασαν στην επικράτηση με 56-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αβραάμ Σιμιτιάν με 14 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ. Από τους Τεμπελχανάδες ξεχώρισε ο Θωμάς Σαμωνάς με 117 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 13 ριμπάουντ.

Οι Orlando Tragics είχαν 10/37 δίποντα, 9/35 τρίποντα, 9/23 βολές, 51 ριμπάουντ,  αλλά και 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Τεμπελχανάδες μέτρησαν 23/68 δίποντα, 1/23 τρίποντα, 5/21 βολές, 75 ριμπάουντ, 11 ασίστ, όπως και 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 5 μπλοκ.

Orlando Tragics (Σιμιτιάν): Αγγελιδάκης 13(11ρ.), Δημακαράκος 5(8ρ.), Κωνσταντίνου 14(9ρ.), Κριαλάκος, Σιμιτιάν 14(10ρ.), Τσαμουράς 10(11ρ.)

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Ανδρικόπουλος 2(8ρ.), Απάλλας 2(4ρ.), Γκοντούρας 10(22ρ.) Γκούμας 2(17ρ.), Δημαράς 12(3ρ.), Κατερινάκης 9(7ρ.), Σαμωνάς 17(13ρ.), Χατζηκωνσταντίνου

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο πάλεψαν οι Orlando Tragics.