29/01/2023
San Antonio Smurfs 2 6 12 21 - 41 -
Phoenix Bums 21 13 9 9 - 52 -

"Καθάρισαν" από νωρίς οι Bums!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, οι Phoenix Bums ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των San Antonio Smurfs στο κλειστό του Αγίου Νικολάου.

Τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση έβαλαν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Bums, αφού με πρωταγωνιστές τους Κοβάτσο, Καπετανάκη, Παλαμιδά και Χαριτόπουλο προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 2-21. Τα "Στρουμφάκια" εμφανώς επηρεασμένα από την εξέλιξη της αναμέτρησης, έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και μπήκαν από νωρίς σε δύσκολη θέση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να παίζουν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +26 (8-34). Τίποτα δεν πήγαινε καλά για τους γηπεδούχους που πήραν σκορ από τον Μανδρώνη σ' ένα πρώτο ημίχρονο που θα ξεχάσουν πολύ γρήγορα.

Οι γηπεδούχοι στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκαν την... χαλαρότητα των αντιπάλων και με πρωταγωνιστές τους Διονυσόπουλο, Σταύρου και Βουρλίτη κέρδισαν το τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να σημείωσαν μόλις 9 πόντους με τους Καπετανάκη και Φρέρη, όμως κρατούσαν στα χέρια τους μια καλή διαφορά από το πρώτο ημίχρονο. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 20-43.

Έχοντας εξασφαλίσει τη νίκη από πολύ νωρίς, οι Bums άνοιξαν το rotation και δοκίμασαν διάφορα σχήματα και συστήματα εν όψει συνέχειας. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να κερδίσουν τις... εντυπώσεις με τους Σ. Νινιό, Νίκα και Καλαϊτζόγλου και να μειώσουν κατά πολύ το εύρος της ήττας τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Φρέρης με 5 πόντους (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ). Οι γηπεδούχοι είχαν 10/37 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/37 δίποντα, 5/24 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ.

San Antonio Smurfs (Καλαϊτζόγλου): Βουρλίτης 2, Διονυσόπουλος 3 (1), Καλαϊτζόγλου 12 (3), Μανδρώνης 7 (1), Νίκας 5, Σ. Νινιός 4, Ν. Νινιός 3, Ρούσσος 2, Σταύρου 3

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Βοντετσιάνος 5 (1), Γαδ 4, Καδάς 2, Καπετανάκης 13 (2), Κοβάτσος 5, Μπαλτζόγλου 2, Παλαμιδάς 8 (1), Φρέρης 5 (1), Χαριτόπουλος 8

Τι μας άρεσε: Το δυναμικού πρώτο ημίχρονο των νικητών.