13/05/2023
Escapers 15 17 16 14 - 62 -
Termites 5 11 14 12 - 42 -

«Καθάρισαν» από νωρίς οι Escapers!

Οι Escapers έδειξαν από νωρίς τις… άγριες προθέσεις τους και «καθάρισαν» τους Termites με 62-42. Οι γηπεδούχοι δεν συνάντησαν δυσκολία σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και έτσι έφτασαν στην 2η νίκη τους (2-1), με τους Termites από την άλλη να μην τα καταφέρνουν ούτε σε αυτό το παιχνίδι και να παραμένουν χωρίς νίκη στην Summer Development League (0-3).

Όσον αφορά τον αγώνα, από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε πως οι Escapers δεν αστειεύονται. Ο Γάτος ξεκίνησε πολύ καλά, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 9-1. Οι φιλοξενούμενοι επιθετικά ήταν πολύ «ήσυχοι» και μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου πέτυχαν μόλις 5 πόντους, σε αντίθεση με τους 15 που πέτυχαν οι αντίπαλοι τους για το 15-5.

Οι Escapers διατηρούσαν σταθερά την διαφορά σε διψήφιο νούμερο, ενώ κάπου στα μέσα της δεύτερης περιόδου έφτασαν στο +16 (30-14). Ο Ανδρεαδάκης βρήκε τρόπο να σκοράρει για το 30-16, ωστόσο οι γηπεδούχοι μίλησαν τελευταίοι πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο Γάτος διαμόρφωσε το 32-16.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το… πόδι από το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο βλέπαμε την διαφορά όλο και να αυξάνεται. Ο Σιώπκας έγραψε το 43-22, με τον Καραμπίνο από την άλλη να είναι ο παίκτης που φαινόταν περισσότερο από τους Termites. Οι Escapers δεν αντιμετώπισαν κάποια δυσκολία μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και έτσι κράτησαν προβάδισμα 18 πόντων (48-30).

Τα πράγματα πλέον είχαν γίνει εύκολα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν πιο άνετοι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η απόσταση είχε μεγαλώσει, με τους Termites να έχουν αποδεχτεί την μοίρα τους. Κάπως έτσι η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Escapers να τελειώνουν το παιχνίδι στο +20, με το σκορ στο 62-42.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Γάτος που σκόραρε 14 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και κατέβασε 9 ριμπάουντ. Από τους Termites αυτός που κατάφερε να ξεχωρίσει ήταν ο Γιώργος Καραμπίνος με 11 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 ριμπάουντ.

Οι Escapers μέτρησαν 16/39 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 12/12 βολές, 38 ριμπάουντ, όπως και 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Termites από την άλλη είχαν 16/45 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 7/11 βολές, 27 ριμπάουντ, αλλά και 5 ασίστ, 6 κλεψίματα και 13 λάθη.

Escapers (Κασδαναστάσης): Βρακάς 6(1ρ.), Γάτος 14(9ρ.), Δεπάστας, Κασδαναστάσης 4(5ρ.), Μανούρης 4(3ρ.), Μπομπότης 8(6ρ.), Σιώπκας 17(9ρ.), Φράγκος 9(1ρ.)

Termites (Αποστολόπουλος): Ακρίβος, Ανδρεαδάκης 10(5ρ.), Αποστολόπουλος, Καραμπίνος 11(6ρ.), Μπιμπούδης 4(5ρ.), Παζαρλόγλου 2(3ρ.), Πασχαλινόπουλος 3, Πολύδωρος 4(4ρ.), Σταματόπουλος 4(1ρ.), Χριστόπουλος 4(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εμφάνιση των Escapers.