06/07/2024
Khazad Dooms 21 10 14 28 - 73 -
Τεμπελχανάδες 11 12 9 8 - 40 -

Καθάρισαν από νωρίς οι Khazad Dooms!

Το πρώτο τα είχε όλα. Οι Μωβ ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο καθώς οι Σχινάς, Τσαντίλας και Λυγερός πήραν πρωτοβουλίες στην επίθεση. Από την άλλη οι Τεμπελχανάδες στην επίθεση μείωσαν με τους Σαμωνά, Δημαρά και Φραγκογιάννη.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι επιθετικά χαλάρωσαν, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να πάνε με ένα προβάδισμα 8 πόντων στην επίθεση. Σχινάς και Τσαντίλας πέτυχαν τους πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους Σαμωνάς και Φραγκογιάννης βοήθησαν επιθετικά. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 31-23.

Στην επανάληψη οι Μωβ συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο να επιτίθονται. Βρήκαν τους κενούς χώρους και οι Σχινάς και Λυγερός δεν τους άφησαν ανεκμετάλευτους. Από την αντίπερα όχθη οι Δημαράς και Σαμωνας σκόραραν στην επίθεση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι. Έχτισαν άμεσα μια μεγάλη διαφορά, με τους Τεμπελχανάδες να μην μπορούν να αντιδράσουν. Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Σχινάς, Κασαπάκης, Τσαντίλας και Λυγερός. Το μόνο που κατάφεραν οι Τεμπελχανάδες ήταν να πετύχουν 8 πόντους με τους  Σαμωνά και Φραγκογιάννη. Ο φωτεινός πίνακας στο τέλος έγραψε το 73-40.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Σχινάς με 25 πόντους 21 ριμπάουντ και 6 ασίστ (double-double). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διονύσης Φραγκογιάννης με 12 πόντους και 15 ριμπάουντ (double-double).

Khazad Dooms (Σχινάς): Κασαπάκης 10  , Λυγερός 12,   Ντζερεμές 2,   Ράπτης,   Σέμα 3,   Σχινάς 25, Τσαντίλας 21

Τεμπελχανάδες (Σαμωνάς): Δημαράς 11, Καραγεώργος 2,  Ραΐζης,  Σαμωνάς 15,   Φραγκογιάννης 12,   Χατζηκωνσταντίνου

Τι μας άρεσε: Οι συνεργασίες στην επίθεση από τους Μωβ