Space Jam 3 8 11 2 - 24 -
Λύκοι 17 9 13 8 - 47 -

"Καθάρισαν" από νωρίς οι Λύκοι!

Έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης καθ' όλη την διάρκειά της, οι Λύκοι επικράτησαν εύκολα της Space Jam στο Athens Sports Hall και έκαναν οχτώ τις νίκες τους στην Development League.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Λύκοι έδειξαν ποιο θα είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκαν με 3-17 χάρη στους Σάββα, Πάτρα, Κούβελα και Δρόσο. Οι γηπεδούχοι ήταν υπερβολικά άστοχοι και έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Οι Λύκοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση με τον Σάββα να κατευθύνει τους συμπαίκτες του και να οργανώνει εξαιρετικά και τον Πάτρα να σκοράρει από μέση απόσταση. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά μπορεί να ήταν λίγο πιο δραστήριοι, όμως τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και τα πολλά θέματα στην άμυνα τους έκαναν το έργο ακόμη πιο... δύσκολο. Σκορ ημιχρόνου, 11-26.

Με εξαίρεση τον Αλεξανδρή, οι υπόλοιποι παίχτες της Space Jam ήταν εκτός κλίματος. Οι Λύκοι έχοντας σαν... προίκα το +15 του πρώτου ημιχρόνου, έπαιξαν χωρίς άγχος, έβγαλαν ωραίες συνεργασίες και με πρωταγωνιστές τους Καρακώστα, Δρόσο και Σάββα προηγήθηκαν στο 30' με 22-39.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού η ομάδα του Σάββα είχε εξασφαλίσει την υπόθεση νίκη. Το δίδυμο Δρόσου - Καρακώστα κυριάρχησε στο ζωγραφιστό, η άμυνα άγγιξε το... άριστα και οι Λύκοι έφτασαν πολύ εύκολα στη νίκη με 24-47. Ο Γιακουμής ήταν ο μοναδικός σκόρερ της Space Jam, σε μια αναμέτρηση που θα θελήσουν να ξεχάσουν πολύ γρήγορα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καρακώστας με 8 πόντους (4/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 5/38 δίποντα, 3/26 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 3 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/51 δίποντα, 2/21 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Space Jam (Μαυροσκότης): Αλεξανδρής 9 (2), Γιακουμής 8, Ερρίπης, Μαυροσκότης, Πέτσας 4 (1), Παπαχαρίσης 3, Τσαϊρώβ

Λύκοι (Σάββας): Αρβανίτης, Δρόσος 4, Καρακώστας 8, Κούβελας 4, Πάτρας 12, Σάββας 9 (2), Στριμπούλης 6, Χαραλαμπίδης 2, Χαροκόπος 2

Τι μας άρεσε: Το δυναμικού πρώτο δεκάλεπτο των νικητών που τους χάρισε ουσιαστικά τη νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας των γηπεδούχων σε όλες τις κατηγορίες των σουτ.