The Roots 13 14 16 11 - 54 -
Τεμπελχανάδες 4 11 10 13 - 37 -

"Καθάρισαν" από νωρίς οι Roots!

Πέντε έκαναν τις νίκες τους στην Development2 League οι Roots καθώς επικράτησαν άνετα των Τεμπελχανάδων σε παιχνίδι που έγινε στο Μαζαράκη.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην αναμέτρηση, αφού με πρωταγωνιστές τους Θ. Ανδραβίζο, Γούλα και Γουρνέλο προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 13-4. Οι ελλιπείς φιλοξενούμενοι κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, έκαναν πολλά λάθη και βρέθηκαν από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Οι Τεμπελχανάδες μπορεί να βελτιώθηκαν στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και να σημείωσαν 11 πόντους με τους Καραγεώργο, Γκούμα και Καρακεσισόγλου, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο. Οι Roots με πρωταγωνιστές τους Φιλιππή, Λαγωνικάκο και Γουρνέλο διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα και έκαναν το σκορ 27-14 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Τέλος στην υπόθεση νίκη έβαλαν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη, αφού μ' ένα επιμέρους σκορ 16-10 που έτρεξαν, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 (43-24). Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού και τις πολλές απουσίες τους δεν κατάφεραν να γίνουν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και περίμεναν απλά τη λήξη της αναμέτρησης για να επικεντρωθούν στο επόμενο παιχνίδι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το rotation, δοκίμασαν διάφορα σχήματα εν όψει συνέχειας και έφτασαν με εμφατικό τρόπο στη νίκη. Η ομάδα του Κατσουράνη βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-3, ενώ από την άλλη μεριά η ομάδα του Ανδρικόπουλου έπεσε στο 3-5.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Φιλιππής με 11 πόντους (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/43 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/43 δίποντα, 2/24 τρίποντα και 5/14 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Roots (Κατσουράνης): Θ. Ανδραβίζος 4, Π. Ανδραβίζος 5, Αργυράκης, Γουρνέλος 10 (2), Γούλας 2, Λαγωνικάκος 8 (1), Λουλουργάς 3 (1), Νικολάου 11 (2), Παντελάτος, Σοκολάκης, Φιλιππής 11 (1)

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Ανδρικόπουλος 5 (1), Γκούμας 8, Δημαράς 12, Καραγεώργος 5, Καρακεσισόγλου 5 (1), Πριτσιούλης 2, Χράπαλος

Τι μας άρεσε: Οι Roots με τη νέα νίκη τους, έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και αποτελούν την... ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος.