26/10/2020
Sparta BC 13 27 12 24 - 76 -
Space Jam 12 10 10 13 - 45 -

Καθάρισαν από νωρίς οι Σπαρτιάτες!

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη για τη Sparta BC με 76-45 απέναντι στους Space Jam, με την ομάδα τους Κώστα του Κοτρώνη να παίζει ολοκληρωτικό μπάσκετ και να κυριαρχεί στο παρκέ, με τους Space Jam να ψάχνουν ρυθμό ενοψει της συνέχειας.

Ισορροπημένο το πρώτο διάστημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν σετ επιθέσεις, με τους Ανυφαντή και Μαυροσκότη να σκοράρουν για Space, με τον Λοράνδο να ξεχωρίζει για τους κιτρινόμαυρους, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-12.

Ανέβασε ρυθμούς η Sparta στη συνέχεια, με ένα 20-3 σερί μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να δίνει μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη από νωρίς, καθώς το 40-22 που έκλεισε το ημίχρονο ήταν δύσκολο να ανατραπεί από τους πέντε χθες Space Jam, έστω και αν οι Μαυροσκότης Γιακουμής και Ανυφαντής συνέχισαν να δίνουν τα πάντα στο παρκέ.

Μαρκομιχάλης και Διαμαντόπουλος συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με τον Κερέμ να παλεύει στις δύο πλευρές του παρκέ με το γεμάτο ενέργεια παιχνίδι του να ξεχωρίζει, ο Βάθης συνέχισε να ευστοχεί από την περιφέρεια και η Sparta έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με 52-32.