18/01/2023
Above The Rim 12 10 12 17 - 51 -
Puebla BC 21 24 25 17 - 87 -

Κλείδωσαν την νίκη από το πρώτο ημίχρονο οι Puebla BC!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Puebla BC και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από την πρώτη περίοδο. Κατάφεραν να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας με τις όμορφες συνεργασίες του Γκιουλέκα και του Αλεξανδρίδη. Οι Above The Rim δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις στη επίθεση με συνέπεια παρά τα καλάθια του Παπαθεοδώρου με αποτέλεσμα η λήξη της περιόδου να τους βρεί πίσω στο σκορ με 12-21.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τις προσπαθειες του Χασεκίδη και του Καπετάνιου ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Above The Rim δυσκολεύτηκαν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους κοντά στη ρακέτα και αυτό έκανε δύσκολη την προσπάθεια τους για να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 22-45.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον Πισκουλιάν να βγαίνει μπροστά για τη ομάδα του στο σκοράρισμα. Οι Puebla BC κράτησαν την ψυχραιμία τους και με καλή κυκλοφορά της μπάλας στην επίθεση κατάφεραν να απαντήσουν με τον Καριοφύλλη να είναι ασταμάτητος πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο διαμορφώνοντας το 34-70.

Η αντεπίθεση των Above The Rim συνεχίστηκε με τον Πισκουλιάν και τον Παπαθεοδώρου να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια για την ομάδα τους, όμως οι Puebla BC αντέδρασαν και με τους πόντους του Ζαννίδη και του Αλεξανδρίδη κλειδώνοντας την νίκη με το τελικό 51-87.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νεκτάριος Καριοφύλλης με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Όθων Κατάκης με 6 πόντους, 18 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Above The Rim: Κουτσιβίτηςς 8, Κατάκης 6, Παπαθεοδώρου 11, Πισκουλιάν 16(1), Μακρής 4.

Puebla BC: Γκιουλέκας 19(1), Πάχτας 4, Αλεξανδρίδης 8(1), Χασεκίδης 16(2), Καριοφύλλης 18(1), Λαπαρίδης 2, Καπετάνιος 11, Ζαννίδης 9(1).

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό δίδυμο του Καριοφύλλη με τον Χασεκίδη.