03/07/2022
Los Lampriniers 8 15 7 11 - 41 -
Most Wanted 12 23 15 25 - 75 -

Καθάρισαν από τώρα οι Most Wanted!

Με το 1,5 πόδι στους 16 της Summer D2-League βρίσκονται οι Most Wanted, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους “32” κέρδισαν εύκολα τους ελλιπέστατους Los Lampriniers με 41-75 στον Κολωνό!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Most Wanted, καθώς με 5 πόντους του Κάλα και έμμεσο τρίποντο του Nioniovic, προηγήθηκαν με 8-12. Ο Ευγενείας με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Αντωνόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι “Καταζητούμενοι” ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 8 πόντους του Καραμασιώτη, 7 του Νικολάου, 5 του Nioniovic και τριποντάκι του Λαγωνικάκου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 18, 16-34, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 23-35. Ο Ευγενείας συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των Los Lampriniers και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 8 πόντους, ενώ 4 είχε ο Γκόλιας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ανέλαβε δράση ο Αναγνώστης για τους φιλοξενούμενους και με 12 συνεχόμενους δικούς του πόντους και τρίποντο του Καραμασιώτη, έβαλαν την ομάδα τους στο +20, 30-50. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Βασιλάκη και τα καλάθια των Σκούρτα – Ευγενεία. Σκορ τρίτης περιόδου 30-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Most Wanted είχαν τον πλήρη έλεγχο και με δράστες στην επίθεση τους Καραμασιώτη, Κάλα, Αναγνώστη, Ελευθεράκη, Νικολάου και Παπακωνσταντίνου, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 41-75. Για την ομάδα της Λαμπρινής στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Αντωνόπουλος, Σκούρτας, Γκόλιας και Ευγενείας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/14 βολές, 12/43 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/8 βολές, 22/44 δίποντα και 9/26 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 26 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Los Lampriniers ο Ευγενείας με 20 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 8/21 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Most Wanted ο Καραμασιώτης με 23 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/6 δίποντα και 6/11 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 5 λάθη.

Los Lampriniers (Ρίζος): Σκούρτας 5 (1), Ρίζος 1, Ευγενείας 20 (1), Αντωνόπουλος 6, Γκόλιας 6 (1), Βασιλάκης 3 (1)

Most Wanted (Καραμασιώτης): Ελευθεράκης 4, Nioniovic 8, Παπακωνσταντίνου 2, Καραμασιώτης 23 (6), Κάλας 7 (1), Λαγωνικάκος 3 (1), Μήτσης 2, Αναγνώστης 16, Νικολάου 10 (1)

Τι μας άρεσε: Οι 26 ασίστ που μοίρασαν οι νικητές!