10/11/2023
Patras Chicken Nuggets 12 12 10 14 - 48 -
New York Prits 12 22 14 10 - 58 -

Το καθάρισαν με την εμπειρία τους οι New York Prits

Μετά από ένα σκληρό παιχνίδι, με αμφίρροπη εξέλιξη και δυνατές μάχες, οι New York Prits πήραν μια σημαντική νίκη επί των Chicken Nuggets (48-58), συνεχίζοντας με αυτό τον τρόπο την εξαιρετική τους πορεία σε πρωτάθλημα και Κύπελλο για τη φετινή σεζόν στο Basketaki Patras.

Το παιχνίδι ήταν από νωρίς πολύ ανταγωνιστικό, με τους Chicken Nuggets να καταφέρνουν να μείνουν κοντά στο σκορ, με όπλο την ενέργεια που έβγαζαν στο παρκέ και την καλή τους άμυνα. Οι New York από την άλλη προσπαθούσαν να περάσουν τη μπάλα μέσα στη ρακέτα και με αιχμή του δόρατος τον Ηλιόκαυτο κράτησαν το ματς στην ισοπαλία στο Α' δεκάλεπτο (12-12) και στη συνέχεια πήραν και ένα προβάδισμα στο φινάλε του Α' μέρους (22-26).

Στην επανάληψη, τα πάντα κρίθηκαν στη Γ' περίοδο, εκεί όπου η εικόνα του αγώνα διαφοροποιήθηκε, με τους Prits να κυριαρχούν απόλυτα και να γέρνουν την πλάστιγγα προς το μέρος τους. Το 22-26 του ημιχρόνου μετατράπηκε σε 34-48 και κάπως έτσι οι έμπειροι φιλοξενούμενοι πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη. Η προσπάθεια από τις ''κοτομπουκιές'' για την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετή και το τελικό 48-58 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-12, 22-26, 34-48, 48-58