Buscados 19 21 14 10 - 64 -
War Gamers 21 21 18 23 - 83 -

"Καθάρισαν" οι ψηλοί στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Το 4/4 στην Summer Master League έκαναν οι War Gamers αφού επικράτησαν πολύ δύσκολα των Buscados στο Athens Sports Hall.

Εξαιρετικά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τους War Gamers να είναι καλύτεροι στα σημεία και να προηγούνται με 19-21 χάρη στα καλάθια των Καραγιάννη και Διαμαντή. Οι Buscados δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει καθώς πήραν σκορ από τους Σιδέρη, Καραμασιώτη και Θεοδώρου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια αφού και οι δύο ομάδες σημείωσαν από 21 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι με την είσοδο των Κοζομπόλη και Λυγγερίδη απέκτησαν δύο επιπλέον λύσεις επίθεση και ταυτόχρονα δύναμη στο ζωγραφιστό, ενώ οι γηπεδούχοι με την εξαιρετική παρουσία του Καραμασιώτη και τις σημαντικές βοήθειες των Κουσάκη και Παπαδόπουλου, είχαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν. Το 40-42 του πρώτου ημιχρόνου άφηνε τα πάντα ανοιχτά εν όψει συνέχειας.

Μια φωτοτυπία του πρώτου ημιχρόνου παρακολουθήσαμε στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο μπάσκετ, να παλεύουν για κάθε κατοχή και τους "Πολεμιστές" με σπουδαίες μάχες του Καραγιάννη και προσωπικό σόου του Φιλίππου στα τελευταία λεπτά να αποκτούν ένα προβάδισμα 6 πόντων (54-60). Οι "άσπροι" στηρίχθηκαν στην οργανωτική ικανότητα του Θεοδώρου και στα μεγάλα σουτ του Παπασπυρόπουλου, όμως έπρεπε να δώσουν μεγάλη σημασία στην άμυνά για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Με ανεβασμένη ψυχολογία, περισσότερες δυνάμεις και πρωταγωνιστές τους Καραγιάννη και Κοζομπόλη, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν "γκάζι" στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν κοίταξαν πίσω ξανά. Έτσι, με επιμέρους σκορ 10-23 έφτασαν πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 64-83 στη νίκη και έκαναν το 4/4 στο Summer League. Την πρώτη τους ήττα γνώρισαν οι Buscados που για 30' κοίταξαν στα μάτια έναν δυνατό αντίπαλο και άφησαν θετικές εντυπώσεις εν όψει συνέχειας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καραγιάννης με double double και 29 πόντους (10/22 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/10 βολές, 19 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/46 δίποντα, 7/27 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/63 δίποντα, 6/27 τρίποντα και 13/18 βολές. Μάζεψαν 69 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ.

Buscados (Καραμασιώτης): Αναγνώστης 3 (1), Θεοδώρου 6, Καραμασιώτης 12 (3), Κουσάκης 5 (1), Παπαδόπουλος 17, Παπασπυρόπουλος 8, Σιδέρης 13 (2)

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αναστασόπουλος, Βασιλόπουλος, Διαμαντής 15 (3), Καραγιάννης 29 (1), Κοζομπόλης 12, Λαζαράκος 3 (1), Λυγγερίδης 14, Μέμεζας, Μπερδεμπές 1, Νατσίδης, Πανταζής 4, Φιλίππου 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των νικητών μέσα στη ρακέτα. Χαρακτηριστική είναι η διαφορά στα ριμπάουντ (36-69).