24/09/2022
Sun City Spurs 15 14 20 21 - 70 -
Valhalla Phantoms 17 12 11 15 - 55 -

Καθάρισαν στην επανάληψη οι Sun City Spurs!

Το βραδάκι του Σαββάτου 24 Σεπτεμβρίου στο Athens Sports Hall, οι Sun City Spurs έκαναν πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στους αξιόμαχους για 20 λεπτά Valhalla Phantoms, επικρατώντας εύκολα με 70-55.

Ανοιχτό και γρήγορο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πιάνουν καλή απόδοση και την Valhalla να έχει ελαφρύ προβάδισμα με 15 – 17. Μακρής – Κρινής , οδηγούσαν την επίθεση για τους προπορευόμενους με 5 πόντους, με τον Γεωργακά να έχει ένα τρίποντο, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Καραγιαννάκης με 6 πόντους, με τον Χατζηγεωργιάδη να σκοράρει από τα 6,75.

Η Valhalla μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον αρχηγό της Γεωργακά με 5 πόντους, ξέφυγε με 17 – 25. Στην συνέχεια οι Σπερς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με κορυφαίο τον Καραγιαννάκη με 5 πόντους και τους Καραγιάννη, Ντεντόπουλο και Νίτσικα να δίνουν βοήθειες, έφεραν το ματς στα ίσια στο τέλος του ημιχρόνου(29-29).

Τα Σπιρούνια είχαν την κυριαρχία σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο και με το δίδυμο Καραγιαννάκη – Ντεντόπουλο με 6 πόντους να ηγούνται στην επίθεση, ξέφυγαν 49 – 40. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Μακρής με 6 πόντους, ενώ ένα ακόμα τρίποντο έβαλε ο Γεωργακάς.

Εκρηκτικό ξεκίνημα έκαναν τα Σπιρούνια στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Καραγιαννάκη να οδηγεί την επίθεση με 8 πόντους, έστειλαν την διαφορά στους 15.Τα Φαντάσματα κατάφεραν να μειώσουν με ηγέτη τον Γεωργακά με 5 πόντους και τον Κρινή να ακολουθεί με 3, για να έρθει ξανά ο Καραγιαννάκης με 5 ακόμα να διαμορφώσει το τελικό 70-55.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Άγγελος Καραγιαννάκης με 35 πόντους , 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μακρής με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ ,6 ασίστ 3 και κλεψίματα.

Οι Spurs είχαν 21 / 50 δίποντα, 5 / 22 τρίποντα, 13 / 28 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Οι Phantoms είχαν 14 / 37 δίποντα, 4 / 14 τρίποντα, 15 / 33 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Sun City Spurs (Σαπουντζής):Γιουλούντας 7, Καραγιάννης 6(6 ασίστ), Καραγιαννάκης 35, Νίτσικας 3(8ρ.),Ντεντόπουλος 8(11ρ, 6 ασίστ), Σαπουντζής 3, Φώτος 5(7ρ.), Χατζηγεωργιάδης 3.

Valhalla Phantoms(Γεωργακάς): Γεωργακάς 16 οκτώ, Δρόσος, Καραμπάτσος, Κολέγκας, Κρινής 14(8ρ.), Μακρής 14(8ρ.), Παπαναγιώτου 11.

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό κρεσέντο του Καραγιαννάκη και το πολύ καλό κλίμα μεταξύ των παικτών.