21/09/2024
Shoot Banana 15 10 3 5 - 33 -
Oklahomata 10 17 12 22 - 61 -

"Καθάρισαν" στην επανάληψη τα Oklahomata!

Με τρίποντα του Χαλκή και δίποντα των Παπαϊωάννου και Σωτηρίου, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 15-10. Για τους φιλοξενούμενους ο Πελέκης ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Με τον Μπισμπίκο να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει λύσεις στην επίθεση και τους Πελέκη και Ζαμπέλη να βοηθούν σημαντικά, τα Oklahomata ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 25-27. Οι γηπεδούχοι "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν πολλά λάθη και μπήκαν σε προβληματισμό εν όψει συνέχειας.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και με επιμέρους σκορ 3-12 "έχτισαν" διψήφια διαφορά (28-39) και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι Shoot Banana δεν κατάφεραν να βγάλουν σημάδια αντίδρασης, με τους μόλις τρεις πόντους που σημείωσαν να μαρτυρούν την εικόνα τους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Έχοντας πολυφωνία στην επίθεση και την ψυχολογία με το μέρος τους, οι "πορτοκαλί" όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διατήρησαν κιόλας, φτάνοντας εύκολα στη νίκη με το εμφατικό 33-61. Οι γηπεδούχοι θα θελήσουν να ξεχάσουν πολύ γρήγορα την κάκιστη πρεμιέρα τους και να δώσουν σημασία στα επόμενα απαιτητικά παιχνίδια.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Πελέκης με 20 πόντους (7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα).

Shoot Banana (Χαλκής): Καραβίας 5, Ντόβολος, Παπαϊωάνου 7 (1), Σκαφίδας 2, Σωτηρίου 6, Τσουραπάς 3 (1), Φραγκούλης, Χαλκής 10 (1)

Oklahomata (Αβαρκιώτης): Αμπράζης 2, Αλαποδήμας 11, Γκόγκολος, Ζαμπέλης 6, Καλύβας 2, Μπισμπίκος 16, Παπατζέλος 4, Πελέκης 20 (2)

Τι μας άρεσε: Το κυρίαρχο δεύτερο ημίχρονο των νικητών.