20/11/2022
Grava Thunders 17 19 12 14 - 62 -
RBD Σπάρτανς 22 16 19 19 - 76 -

Καθάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Σπάρτανς!

Την Κυριακή το απόγευμα 20 Νοεμβρίου στον Άγιο Νικόλαο, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για 20 λεπτά, οι Spartans έφεραν το ματς στα μέτρα τους από την τρίτη περίοδο και μετά και έφτασαν δίκαια στην νίκη με 62 – 76.

Οι ομάδες μπήκαν πολύ ορεξάτες στην πρώτη περίοδο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τους Spartans να έχουν το προβάδισμα 17 – 22. Ο Βήχος τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Thunders με 8 πόντους, ενώ για τους Κόκκινους ξεχώρισε ο Noύκε με 8 πόντους, με Φραγκούλη και Πετρόπουλο να προσφέρουν από ένα τρίποντο.

Το παιχνίδι συνέχιζε να είναι πολύ ωραίο και γρήγορο στην δεύτερη περίοδο, με τους Σπαρτιάτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36 – 38. Ο Ζαγοραίος ήταν μπροστάρης με 4 πόντους για τους προπορευόμενους, με Νούκε, Τσατόβ και Πετρόπουλο να ακολουθούν με 3 έκαστος, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βήχος με 8 πόντους, με τον Καρέκλα να βάζει 4 και τον Κυρίτση ένα τρίποντο.

Στην τρίτη περίοδο, οι Thunders προσπαθούσαν να γυρίσουν υπέρ τους το ματς,με 6 πόντους του Βήχου και 4 του Ντούρμα, αλλά οι καλύτεροι σε αυτό το διάστημα Spartans με τον Χανιώτη να είμαι σε τρομερή κατάσταση με 11 πόντους, έστειλαν την διαφορά στο +9!

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε το τέταρτο δεκάλεπτο, με την τελική έκβαση του αγώνα να μην αλλάζει και τους Σπαρτιάτες να φεύγουν με το δίποντο με σκορ 62 – 76. Ο Βήχος συνέχιζε να παλεύει σχεδόν μόνος του στην επίθεση των γηπεδούχων με 7 πόντους, ενώ την νίκη των φιλοξενούμενων, υπέγραψαν κυρίως οι Φραγκούλης με δύο τρίποντα και Παντελάκης – Ζαγοραίος με 4 πόντους έκαστος.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Ζαγοραίος με 12 πόντους , 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Βήχος με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Thunders είχαν 21/39 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 8/17 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 22 λάθη.

Οι Spartans είχαν 21/41 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 10/15 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Grava Thunders(Ντούρμας) Βήχος 29 , Γκόγκος 5, Καρέκλας 4, Μαύρης, Ντούρμας 11(15ρ.), Τσιμπίδης 6.

Spartans(Πατσός):Γκλιάτης 5, Ζαγοραίος 12(10ρ.),Νούκε 16, Πατσός 7,Παντελάκης 3, Πετρόπουλος 6, Τσατόβ 3,Φραγκούλης 11,Χανιώτης 13.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα των επιθέσεων και το πολύ καλό κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.