06/06/2022
Retro Pacers 22 13 15 20 - 70 -
Κλειώ 20 10 13 9 - 52 -

Καθάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Retro Pacers!

Το απόγευμα της Δευτέρας 6 Ιουνίου στο Basketaki Arena, οι Retro Pacers πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση απέναντι στην Κλειώ με 70 – 52.

Ο ρυθμός ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο δεκάλεπτο , το σκορ υψηλό με τους Retro να προηγούνται με 22 – 20. Ο Κοκκώνης οδηγούσε την επίθεση με 10 πόντους , με τον Μπουρμπόν να ακολουθεί με 8 και τον Αναγνωστόπουλο να προσθέτει 4 πόντους, ενώ για την Κλειώ ο βενιαμίν Σφυρόερας ήταν η ευχάριστη έκπληξη με 6 πόντους, με τον Καστανιώτη να βάζει ισάριθμους και τον Καλαλή από κοντά με 4!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κλειώ ξεκίνησε καλύτερα με τρίποντο του Καλαλή και βοήθειες από Καστανιώτη, Αμπατζή και Σφήκα, αλλά στη συνέχεια οι Pacers με δύο τρίποντα του Ιωαννίδη και Κοκκώνη , Μπουρμπόν να βάζουν από 4 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 35 – 30.

Στην τρίτη περίοδο οι Retro μπήκαν εντυπωσιακά στο παρκέ και με ηγέτη τον Κοκκώνη με 7 πόντους και τον Αναγνωστόπουλο με δύο πανέμορφα καλάθια , έστειλαν την διαφορά στους 15. Στην συνέχεια η Κλειώ, ισορρόπησε το ματς και με το δίδυμο Αμπατζή-Καλαλή να τραβάνε το κουπί με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, πλησίασε 50-43.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Χριστοδουλόπουλου, που με πρωταγωνιστές στην επίθεση το δίδυμο Μπουρμπόν -Ιωαννίδη με 6 πόντους έκαστος, έφτασε στο ροζ φύλο με 70-52. Για την Κλειώ ξεχώρισε σε εκείνο το διάστημα ο Καστανιώτης με 11 πόντους.