21/06/2023
BEERWAUKEE BUCKS 11 9 9 7 - 36 -
Patras LakiStars 6 12 13 9 - 40 -

Καθάρισαν στο τέλος και προκρίθηκαν οι Lakistars

Όπως συνέβη και στον πρώτο αγώνα μεταξύ Beerwaukee Bucks και Lakistars, έτσι και στον δεύτερο, το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό μέχρι το φινάλε, με τους Lakistars να χαμογελούν ξανά (36-40) και να παίρνουν το εισιτήριο για την τετράδα. Οι «κυανόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τους Begoulucky στο Final 4, με τις φιλοδοξίες τους πλέον να φτάνουν... μέχρι τέλους.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Bucks να μπαίνουν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, σε ένα ξεκίνημα...copy paste με αυτό του πρώτου μεταξύ τους αγώνα. Ο Μπούμπαλης μπήκε ιδιαίτερα ζεστός, οι Lakistars ήταν πολύ άστοχοι και αυτό είχε ως απόρροια, το Α' δεκάλεπτο να κλείσει με προβάδισμα για τα «ελάφια» (11-6).

Η δεύτερη περίοδος ήταν αρκετά πιο ισορροπημένη, με τους Lakistars να βελτιώνουν αρκετά κομμάτια του παιχνιδιού τους σε άμυνα και επίθεση, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα, η διαφορά να αρχίσει σταδιακά να μειώνεται. Με επιμέρους σκορ 9-12 στο Β' δεκάλεπτο, οι Bucks πήγαν στην ανάπαυλα με ελαφρύ προβάδισμα (20-18).

Στη Γ' περίοδο, οι «κυανόλευκοι» πήραν τα ηνία του παιχνιδιού, με τους Χρονόπουλο και Χριστοδουλόπουλο να δίνουν πολύ σημαντικές λύσεις, για το συγκρότημα του Γιώργου Αγγελόπουλου. Οι Lakistars έκλεισαν το Γ' δεκάλεπτο στο +2 (29-31), με τους λογαριασμούς να μένουν ανοιχτοί και το φινάλε να είναι δραματικό.

Στην τελευταία περίοδο, η κούραση των Bucks και το γεγονός πως ο Μπούμπαλης φορτώθηκε με 4 φάουλ έπαιξαν καταλυτικό ρόλο, την ώρα που οι πιο έμπειροι Lakistars διαχειρίστηκαν άριστα το ματς στο φινάλε. Ο Χριστοδουλόπουλος έκανε «θραύση» κοντά στο καλάθι, ο Χρονόπουλος έβαλε τα μεγάλα σουτ και το τελικό 36-40 σφράγισε την πρόκριση των Lakistars.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Νίκος Χριστοδουλόπουλος με 10 πόντους και 20 ριμπάουντ