15/01/2023
Brotherhoops 20 13 12 20 - 65 -
The Roots 12 20 11 13 - 56 -

Καθάρισαν στο τελος οι Brotherhoops!

Το μεσημεράκι της Κυριακής 15 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena , σε ένα πολύ όμορφο και αμφίρροπο παιχνίδι, οι Brotherhoops είχαν καθαρότερο μυαλό και περισσότερες δυνάμεις στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 65 – 56.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι μπήκαν οι ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον ρυθμό να είναι πολύ γρήγορος και τους Brotherhoops να έχουν προβάδισμα με 20 – 12. Ο Κωτσάκης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους με 11 πόντους, με τον Χάλαρη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 8, ενώ για τους Roots ξεχώρισε ο Ζαμπάρας με 6 πόντους, με τον Λουλουργά να σκοράρει από την περιφέρεια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να πάρουν τα ηνία του αγώνα, καθώς με εξαιρετική άμυνα και την τριάδα Λαγωνικάκο με 5, Ζαμπάρα με 4 και Λουλουργά με τρίποντο, να κουβαλούν την επίθεση, πλησίασαν στον πόντο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Χάλαρης με την τρομερή του ενέργεια και 4 πόντους και ο Κωτσάκης που πέτυχε ακόμα 6, διατηρούσαν το μικρό προβάδισμα με 33 – 32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι ομάδες και στην τρίτη περίοδο, με το παιχνίδι να έχει αμείωτο ενδιαφέρον και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 45 – 43. Ο Χάλαρης ήταν η αιχμή του δόρατος για τους γηπεδούχους με 8 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Λουλουργάς ήταν το πρώτο βιολί με 5 πόντους με Ζαμπάρα, Γούλα και Παντελάτο να βάζουν από ένα καλάθι.

Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, καθώς Χάλαρης με 5 πόντους από την μία και Λουλουργάς με 5 από την άλλη, είχαν το παιχνίδι σε απόσταση αναπνοής(51-50). Σε εκείνο της σημείο, οι γηπεδούχοι με το δίδυμο Τζεβελέκο και Κωτσάκη να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους με 7 πόντους έκαστος, δεν ξανακοίταξαν πίσω στο σκορ, με το τελικό 65 – 56 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Βαγγέλης Τζεβελέκος με 12 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Ζαμπάρας με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Brotherhoops είχαν 20/52 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 7/10 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ , έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Roots είχαν 15/36 δίποντα, 7/36 τρίποντα, 5/10 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Brotherhoops(Τσουλάτης): Βουγάς, Γιαζιτζής 4(7ρ.), Κωτσάκης 28(12ρ.), Μπερνίτσας, Τζεβελέκος 12(17ρ.), Τσουλάτης, Χάλαρης 21(10ρ.).

Roots(Λουλουργάς): Ίντας, Ανδραβίζος 2, Γούλας 6, Ζαμπάρας 12(12ρ.),Λαγωνικάκος 5(7ρ.),Λουλουργάς 19(8ρ.),Παντελάτος 3,Σοκολάκης 4,Φιλιππής 4(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η διακύμανση του σκορ και το ενδιαφέρον που είχε ο αγώνας σε όλη σχεδόν την διάρκεια και το μεγάλο τρίποντο πίσω από το κέντρο του προέδρου της καρδιάς μας Βασίλη Σοκολάκη.