14/07/2021
Vikings 11 5 8 6 - 30 -
Salonica Old Stars 7 20 16 17 - 60 -

Καθάρισαν το παιχνίδι οι Salonica Old Stars!

Οι Vikings μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και κατάφεραν να δημιουργήσουν μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων στην πρώτη περίοδο. Ο Τσουκαλάς με τρείς πόντους και ο Μούστος με τέσσερις ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κάποιες απαντήσεις με τον Αλεξιάδη και τον Βλάχο να διαμορφώνουν το 11-7.

Στη δεύτερη περίοδο οι Old Stars εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των γηπεδούχων και παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφεραν να πετύχουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Ο Ματούλας με 16 πόντους φρόντισε να δώσει το προβάδισμα στου φιλοξενούμενους. Ο Μακριδόπουλος προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ χωρίς αποτέλεσμα. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 16-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Old Stars συνέχισαν να πιέζουν τους αντιπάλους τους για να εκμεταλλευτούν ότι δεν είχαν αλλαγές μετά τον τραυματισμό του Μούστου. Ο Ματούλας συνέχισε το ρεσιτάλ του στην επίθεση με πέντε πόντους και είχε αρκετές βοήθειες από τον Παπανδρέου. Για τους Vikings ο Τσουκαλας προσπάθησε να μειώσει την διαφορά πετυχαίνοντας εφτά πόντους, διαμορφώνοντας το 24-43.

Στη τελευταία περίοδο οι Vikings δεν είχαν ανάσες με αποτέλεσμα να δεχτούν εύκολα καλάθια στην άμυνα. Ο Εμμανουηλίδης με τέσσερις πόντους δεν κατάφερε να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι έχοντας μία μεγάλη διαφορά έπαιξαν ελεύθερα και χωρίς πίεση με αποτέλεσμα να πετύχουν κάποια όμορφα καλάθια με τον Λαθουράκη και τον Τριανταφυλλίδη. Το τελικό σκορ ήταν 30-60.

Viking: Χατζηγεωργίου 1 (1μπ.), Μακριδόπουλος 2 (6ρ., 1μπ.), Τσουκαλάς 11 (1τρ., 14ρ.), Χρυσοστομίδης 2 (7ρ.), Μούστος 6 (1μπ.), Εμμανουηλίδης 8 (7ρ.)

Old Stars Salonica: Λαθουράκης 7 (1τρ.), Περατικός 8 (4ασ., 2κλ., 1μπ.), Γούναρης 2 (5ρ.), Καραμανώλης 0 (2κλ.), Ματούλας 25 (3τρ., 14ρ., 4κλ., 1μπ.), Παπανδρέου 6 (6ρ., 4ασ.), Τριανταφυλλίδης 4, Αλεξιάδης 2 (5ρ., 3κλ.), Βλάχος 6 (1τρ.), Μαστρογιάννης 0 (5ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο Ματούλας ήταν σε εξαιρετικό βράδυ πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια και οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.