24/06/2024
Collectors 18 20 21 15 - 74 -
Colombians BC 10 8 18 19 - 58 -

Καθάρισαν από νωρίς οι Collectors!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Μαζαράκη οι Collectors υποδέχθηκαν τους Colombians, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τις απουσίες των φιλοξενούμενων και να επικρατούν με 74-58.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι βρίσκοντας καλάθια μέσα από ωραίες συνεργασίες. Κιτσάκης και Τατσάνης συνδέθηκαν από μακριά, για να ακολουθήσουν οι 4 πόντοι του Ορφανίδη, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 18-10. Για τους Colombians ο Τακίδης ξεκίνησε καλά βρίσκοντας 5 πόντους.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό, παίζοντας ελεύθερο και γρήγορο μπάσκετ. Ο Κυριάκου κυριάρχησε κάτω από το καλάθι μαζεύοντας τα ριμπάουντ σαν στραγάλια βρίσκοντας και λύσεις επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το επιθετικό κρεσέντο του Καζαντζάκη, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-22.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και βρήκαν λύσεις από Καλαντζάκη και Τακίδη. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και πάλι, αυτή τη φορά με Χαραλαμπόπουλο και μακρινά σουτ από Τσατσάνη, με τι σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 59-39.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Colombians έκαναν αξιότιμη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τα συνεχόμενα καλάθια από Τακίδη και Καλαντζάκη, όμως η δουλειά είχε γίνει για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έμεινα ψύχραιμοι και πήραν την νίκη με 74-58.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κυριακού με 16 πόντους, 28 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Καλαντζάκης με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Collectors (Αγγελομάτης): Αγγελομάτης 14, Κιτσάκης 15, Κυριάκου 16, Ορφανίδης 13, Τσατσάνης 8, Χαραλαμπόπουλος 8

Colombians (Κιούκης): Διαμαντόπουλος 6, Καλαντζάκης 28, Κιούκης 5, Κυριακόπουλος 1, Τακίδης 18

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του παιχνιδιού!