15/10/2024
Gladiators 9 16 15 14 - 54 -
Gangsters 17 14 18 20 - 69 -

«Καθάρισαν» στο τέλος οι Gangsters!

Με καταπληκτική εμφάνιση στο 4ο δεκάλεπτο, οι Gangsters έκαμψαν την αντίσταση των Gladiators με 54-69 στον Κολωνό στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Winter Master League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους «άσπρους» να μπαίνουν πιο δυνατά στο παρκέ και με όπλο την άμυνα πήραν γρήγορο προβάδισμα (2-8). Οι Gladiators προσπάθησαν να βρουν λύσεις με τον Τσακίρη αλλά το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 9-17.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι τυπικά γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους και σταδιακά άρχισαν να μειώνουν στο σκορ. Οι Gangsters όμως είχαν τον Νιφόρα να τους κρατάει μπροστά στο σκορ και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 25-31.

Τρίτο δεκάλεπτο και οι Gladiators συνέχιζαν να παλεύουν για την ανατροπή όμως Τσιάτσιος και Νιφόρας ήταν πολύ καλοί σε αυτό το διάστημα, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στους πάγκους για το τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, με το σκορ στο 40-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, βγήκε η κούραση στους Gladiators, που δεν μπορούσαν να φτάσουν εύκολα στο καλάθι των αντιπάλων τους. Αυτό είναι σαν αποτέλεσμα, οι Gangsters να βρουν ρυθμό και με όπλο την καλή ομαδική λειτουργία, καθάρισαν το παιχνίδι υπέρ τους με το 54-69 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Ντάτσης με 2 πόντους και 13 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Τσακίρης με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Gladiators (Μισιχρόνης): Αναγνωστόπουλος 8, Ζαΐμης 4, Καραμπέτσος 5, Μαρούσκος, Μισιχρόνης 2, Μωραΐτης 2, Νάννος, Πρίτσος 8, Τσακίρης 23, Τώνης 2, Χότζα.

Gangsters (Βρύλλης): Βεισάκης 9, Μακρής 2, Μαρκόπουλος 8, Νιφόρας 18, Νιώτης 3, Ντάτσης 2, Τσάκωνας 13, Τσιάτσιος 14

Τι μας άρεσε: Ο high tempo ρυθμός του αγώνα.