07/12/2021
Old School 9 13 6 8 - 36 -
Flood BC 17 18 9 21 - 65 -

Καθάρισε από νωρίς η Flood!

Η Flood επέστρεψε στις νίκες το βράδυ της Δευτέρας στο Μπασκετάκι Αρένα, καθώς παίρνοντας τον έλεγχο του ματς από την αρχή, δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 36 – 65 απέναντι στους Old School.

Η Flood μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στην πρώτη περίοδο και με τον Σταματόπουλο να οδηγεί στην επίθεση με 10 πόντους και τους Ασπιώτη με 4 και Τσάπα με τρίποντο να ακολουθούν, ξέφυγε με 9 – 17. Για τους Old School, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κωστής με 4 και ακολούθησαν Μπούκας με τρίποντο και Ηλιάδης.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Flood συνέχισε να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ και με πρώτο βιολί τον Ζαφειρόπουλο με 8 πόντους και βοήθειες από Σταματόπουλο και Τσάπα που πέτυχαν από 5, ανέβασε την διαφορά στους 19((14-33). Οι Old School που δυσκολεύονταν πολύ στην επίθεση, είδαν τον Κωστή να πετυχαίνει τρία τρίποντα και μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου 22 – 35.

Στην τρίτη περίοδο έπεσαν οι ρυθμοί, με τις ομάδες να μένουν χαμηλά στο επιμέρους σκορ(6-9). Οι γηπεδούχοι, είχαν μπροστάρη τον Γαϊτάνο με 4 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Σταματόπουλος είχε επίσης 4 πόντους , με την διαφορά να μένει στους 16 πόντους(28-44).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειχναν αποκαμωμένοι από δυνάμεις και δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό της αντίπαλης ομάδας, βρίσκοντας μόνο 8 πόντους. Στην αντίπερα όχθη , η Flood δεν ξεκόλλησε το πόδι από το γκάζι. Με τον Σταματόπουλο να παίρνει και πάλι την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 7 πόντους, τον Ζαφειρόπουλο να κάνει πάρτι μέσα στη ρακέτα και τους Βλάχο(4) και Ασπιώτη(5) να βάζουν το λιθαράκι τους, επικράτησαν με το ευρύ 36-65!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Σταματόπουλος με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βλάσσιος Κωστής με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Old School είχαν 10 / 40 δίποντα, 4 / 21 τρίποντα, 4 / 4 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Η Flood είχε 20 / 45 δίποντα, 4/ 17 τρίποντα, 13 / 16 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Old School (Ηλιάδης): Μπούκας 9(8ρ.), Κόλλιας(6ρ.), Κωστής 13, Γαϊτάνος 8, Ηλιάδης 6(8ρ.), Φιλιππόπουλος.

Flood(Ασπιώτης):Βλάχος 6(7ρ.), Ζαφειρόπουλος 11(14ρ.), Σταματόπουλος 27(10ρ.), Ασπιώτης 11(6ρ.), Τσάπας 10(11ρ.)

Τι μας άρεσε: Η συγκέντρωση και η ενέργεια της Flood σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.