Old Firm BC 12 22 8 12 - 54 -
Chicago Hulks 13 7 13 11 - 44 -

"Καθάρισε" από νωρίς η Old Firm!

Δύο έκανε τις νίκες της στο Summer League η Old Firm καθώς επικράτησε στο κλειστό του Περιστερίου των Chicago Hulks.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τους Hulks να έχουν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (12-13) χάρη στα καλάθια των Παπαγιάννη και Σιαχάμη. Για την Old Firm ο Ντραγκότι με σουτ από την περιφέρεια ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Με εκπληκτικό μπάσκετ, πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Καλαμπάκο, Μουγκαράκη, Κούτσικο και Ντραγκότι, η Old Firm έτρεξε στο δεύτερο δεκάλεπτο ένα επιμέρους σκορ 22-7, "έχτισε" διψήφια διαφορά (34-20) και έκανε αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν επιστροφές στην άμυνα, "κόλλησαν" στην επίθεση, πήραν σκορ κυρίως από τον Παπαγιάννη και μπήκαν σε περιπέτειες εν όψει συνέχειας.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην ήταν το ίδιο παραγωγικοί όπως στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως διατήρησαν σχετικά εύκολα ένα προβάδισμα ασφαλείας. Καθαριστικό ρόλο στην εξέλιξη αυτή έπαιξαν οι Κανελλόπουλος και Καλαμπάκος. Η εικόνα των φιλοξενούμενων μπορεί να βελτιώθηκε αισθητά, όμως τους έλειπε το... κάτι παραπάνω για να μπουν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 42-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Hulks συνέχισαν να κάνουν πολλά λάθη και να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο κι έτσι τα πράγματα πήραν το δρόμο τους. Οι γηπεδούχοι κάνοντας εξαιρετική διαχείριση και μεγάλες επιθέσεις, έφτασαν πιο εύκολα απ' ότι περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-1 στον 4ο όμιλο της Summer Development League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καλαμπάκος με 14 πόντους (7/13 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 0/1 βολή). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/39 δίποντα, 8/31 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/33 δίποντα, 4/28 τρίποντα και 12/15 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Old Firm (Μαρούδης): Κανελλόπουλος 7 (2), Καλαμπάκος 14, Ντραγκότι 15 (4), Ξυλιάς 5, Ανδρεάδης, Βασιλείου, Κούτσικος 5 (1), Μακρής 2, Μουγκαράκης 6 (2)

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Κονιτόπουλος 3, Σιαχάμης 6 (2), Σουκοβέλος 12, Α. Τιγγινάγκας 3 (1), Παπαγιάννης 10 (1), Ντέμος 2, Παπαγιαννάκος 4, Παρσοπουλος 4, Ν. Τιγγινάγκας

Τι μας άρεσε: Το τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο των νικητών.