07/10/2023
All Blacks 17 6 10 19 - 52 -
Ανακασιακός 20 17 16 13 - 66 -

Καθάρισε από νωρίς ο Ανακασιακός!

Το βράδυ του Σαββάτου 7 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, ο Ανακασιακός έβαλε τις βάσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 και χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, επικράτησε άνετα με 52 – 66 απέναντι στους All Blacks.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ γεμάτο σε όλα του, με το παιχνίδι να δείχνει πως θα είναι ντέρμπι για σαράντα λεπτά. Δυνατές μονομαχίες, καλές επιθέσεις και δύο πρωταγωνιστές ήταν η εικόνα, με τον Ανακασιακό να έχει σε δαιμονιώδη κατάσταση τον Ρομποτή που πέτυχε 12 πόντους και τους All Blacks να μένουν κοντά, με τον αρχισκόρερ Σαμαρτζή να έχει 11, για το 17-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Ανακασιακού, που με τη σκληρή του άμυνα και το δίδυμο Σιαπατόρη και Ρομποτή να οδηγούν την επίθεση με 6 πόντους αμφότεροι, έχτισαν διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους All Blacks που αντιμετώπιζαν πρόβλημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, Σαμαρτζής και Τσαλουκίδης πέτυχαν από ένα καλάθι.

Ο Ανακασιακός μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στην τρίτη περίοδο και με κορυφαίο τον Κοζαλάν με 6 πόντους, εκτόξευσε τη διαφορά στο +21. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν μίνι αντίδραση με 6 πόντους του Σαμαρτζή, αλλά η απάντηση από Σιαπατόρη(4), Τζομπανάκη(4), διαμόρφωσαν το 33-53, δείχνοντας πως η υπόθεση νίκη έχει κριθεί.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ανακασιακός με τον αέρα της μεγάλης διαφοράς κατέβασε στροφές, με Αλεξίου(5) και Σιαπατόρη(4) να ξεχωρίζουν στην επίθεση. Στο ίδιο διάστημα οι All Blacks που δεν είχαν να χάσουν κάτι, έπιασαν καλή απόδοση επιθετικά. Με τον Σαμαρτζή και πάλι πρώτο βιολί με 9 πόντους και τον Τσαμάλη(6) να κερδίζει προσωπικές μάχες, κέρδισαν το επιμέρους σκορ, κατέβασαν τη διαφορά, με το τελικό 52 – 66 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson MVP αναδείχτηκε Ο Ηλίας Ρομποτής με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Σαμαρτζής με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι All Blacks είχαν 11 / 42 τρίποντα, 5 / 17 τρίποντα, 15 / 32 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Ο Ανακασιακός είχε 21 / 48 δίποντα, 6 / 21 τρίποντα, 6 / 14 βολές, κατέβασε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 21 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.

All Blacks(Τσαλουκίδης): Καλλιώρας, Μπούρος 5(11ρ.), Σαμαρτζής 26(13ρ.), Σπυρόπουλος , Τσαλουκίδης 10, Τσαμάλης 11(13ρ.).

Ανακασιακός(Ζαφειρόπουλος): Αλεξίου 5, Ζουγανέλης 2(8ρ.), Κοζαλάν 13, Κοτοπούλης 4, Ρομποτής 21, Σιαπατόρης 19, Τζομπανάκης 2, Φλώρος.