29/09/2021
Το Τρίτο Φύλο 21 11 12 29 - 73 -
Komic Mastoras BC 3 12 8 4 - 27 -

Καθάρισε από νωρίς το Τρίτο Φύλο!

Την Τρίτη το απόγευμα 28 Σεπτεμβρίου, το Τρίτο Φύλο έκανε εκκωφαντικό ξεκίνημα με 21 – 0 εναντίον του Komic Mastora και παίζοντας όμορφο μπάσκετ επικράτησε πολύ εύκολα με 73 – 27.
Το Τρίτο Φύλο μπήκε με σπασμένα τα φρένα στο πρώτο δεκάλεπτο.Εκμεταλλεύτηκε το μόλις ένα τρίποντο του Komic από τον Σπυράτο και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Καρυτιανό(6), Δεληγιάννη(6), ξέφυγε 21-3!
Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο (11-12)μεταξύ των δύο ομάδων με το Τρίτο Φύλο όμως να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Δεληγιάννης με 5, Μήτσιου, Μοίρας,Πανάγος οι σκόρερ των γηπεδούχων, ενώ για τον Komic , Σπυράτος με δύο τρίποντα, Γιωτόπουλος(4) και Λαουδιάς διαμόρφωναν το 32-15 σκορ ημιχρόνου.
Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η τρίτη περίοδος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δυσκολία στην επίθεση με το Σπυράτο να βάζει ένα τρίποντο και τον Αυγερινό καλάθι από κοντά. Στην αντίπερα όχθη Τζανιδάκης με 4 πόντους, Πανάγος και Μήτσιου με 3 οδηγούσαν το Τρίτο Φύλο στο 44 – 23.
Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου το Τρίτο Φύλο πάτησε ξανά το γκάζι και με τρίποντα από Τζανιδάκη(2), Δεληγιάννη και Μοίρα ανέβασε την διαφορά στους 37(60-23). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο καλάθια με Ευγένη και Παπαντώνη, με τον επίλογο του ματς να έχει και πάλι ροζ χρώμα. Ο Μήτσιου έβαλε ακόμα 6 πόντους και με βοήθεια από Τζανιδάκη, Καρυτιανό και Μοίρα διαμόρφωσε το τελικό 73-27.
Mvp της αναμέτρησσαναδείχτηκε ο Αντώνης Τζανιδάκης με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Σπυράτος με 12 πόντους.
Το Τρίτο Φύλο είχε 18/38 δίποντα, 11 / 32 τρίποντα, 4 / 10 τέσσερις βολές, κατέβασε 64 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.
Ο Komic είχε 6 / 28 δίποντα, 4 / 30 τρίποντα, 3 / 9 βολές, κατέβασε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.
Τρίτο Φύλο(Καστρίνιος): Παντελής, Μήτσιου 13 (9ρ.), Δεληγιάννης 14, Καστρί νιος, Γεωργάκης 6(6ρ.), Μοίρας 11(3ας,3κλ.), Γκάζιας 37, Πανάγος 5, Τζανιδάκης 13 (14ρ.), Καρυτιανός 8(8ρ.).
Komic Mastoras (Σερεβέτας): Ευγένης 4, Σπυράτος 12, Αυγερινός 2 , Γιωτόπουλος 5, Καμηλαράκης , Πλατσατούρας, Σερεβέτας , Παπαντώνης 2, Λαουδιάς 2.
Τι μας άρεσε: Έχει ανέβει πάρα πολύ η ποιότητα στο Τρίτο Φύλο