29/04/2023
Gran Camaria 8 14 19 17 - 58 -
Grava Thunders 11 9 17 15 - 52 -

Καθάρισε ο Γουναριδης για τα Gran Camaria!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, στη πρεμιέρα του Basketaki Summer Development League, τα Gran Kamaria και οι Grava Thunders μας χάρισαν ένα απολαυστικό παιχνίδι,όσον αφορά το σασπένς, με τους κυανό κίτρινους να κάμπτουν την αντίσταση της παρέας του Νάση, του Ντούρμα, του Γκόγκου και της υπόλοιπης τρελοπαρέας με σκορ 58-52!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Βασίλη Γουναρίδη με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ,5 ασίστ και 2 κλεψίματα! Στην αντίπερα όχθη, ο Χρήστος-Αντώνης Καραμούζας είχε 21 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και 1 κόψιμο!

Στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν αγωνιστικό ρυθμό καθόλη τη διάρκεια της, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με σκορ 11-8. Οι Grava σε αυτό το διάστημα εμφάνισαν επιθετικό πλουραλισμό με τους Γκόγκο(3π) , Νάση(2π), Μάντζαρη(2π) και Ντούρμα(2π) να αποτελούν τους σκόρερ της ομάδας τους. Στην αντίπερα όχθη, ο Ζαλακώστας πέτυχε τους 4 πρώτους πόντους με την φανέλα των Gran Camaria.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν καθόλου τη διάρκεια του και τον Γιώργο Τσακανίκα(4π) να δίνει εντέλει το προβάδισμα στα Camaria, με καλάθι στην εκπνοή του ημιχρόνου με σκορ 22–20. Στον αντίποδα, ο Καραμούζης με 5 πόντους και 2 ριμπάουντ αποτελέσε τον καλύτερο παίκτη των Grava στο δεκάλεπτο αυτό.

Στην τρίτη περίοδο ήταν η στιγμή που ο Βασίλης Γουναρίδης ξεδίπλωσε ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών δυνατοτήτων του στο παρκέ του Αγίου Νικολάου, καθώς ο ταλαντούχος γκαρντ με τρία εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75, κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στην τελευταία στροφή σε θέση ισχύος με σκορ 41–37. Ο Καραμούζας(8π-6ριμπ) για ακόμη μία φορά ήταν εξαιρετικός, χαρίζοντας μας ορισμένες πολύ όμορφες φάσεις στο παιχνίδι!

Στην τελευταία περίοδο δόθηκε μία πραγματικά μεγάλη μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους Grava να παίρνουν προβάδισμα πέντε πόντων(45-50), μετά από εύστοχο τρίποντο του Γκόγκου. Ωστόσο, η αντίδραση των παικτών του coach Αθανασίου ήταν άμεση και με επιμέρους 13-2, κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 58-52!

Τα Gran Camaria είχαν 19/50 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 8/15 βολές, 37 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 12 κλεψίματα και 15 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/37 δίποντα, 6/19 τρίποντα , 6/17 βολές, 48 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 20 λάθη.

Gran Camaria(Αθανασίου): Γουναρίδης 20, Βασίλης Ζαλακώστας 10, Γιώργος Ζαλακώστας 10, Καραγιάννης,  Λαγουρός 2 Σακελλαρίου, Σγουρίδης 7 , Τσακανίκας 6.

Grava Thunders(Νάσης): Βρεττάκος 5, Γκόγκος 9, Καμουτσής, καραμούζες 19 Μάντζαρης 4, Νάσης 2, Ντούρμας, 2

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό κρεσέντο του Γουναρίδη στο δεύτερο ημίχρονο!