02/11/2022
Rising Suns 19 25 16 25 - 85 -
Above The Rim 23 8 15 32 - 78 -

Καθάρισε ο Κυριαζίδης για τους Rising Suns!

Στο κλειστό γήπεδο της Δεκα οι Rising Suns ξεπέρασαν την κακή πρώτη περίοδο και επικράτησαν με 85-78 των Above The Rim.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και να φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας. Ο Χατζηεμμανουήλ ήταν ασταμάτητος για τους Above The Rim πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Rising Suns έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με τον Κυριαζίδη να είναι σε μεγάλη μέρα και να διαμορφώνει το 19-23.

Στη δεύτερη περίοδο οι Rising Suns πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργεία και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με τον Κυριαζίδη και τον Καραγιαννιώτη να συνδιάζονται άψογα και να πετυχαίνουν εύκολους πόντους για την ομάδα τους. Οι Above The Rim έπαθαν ολικό μπλακ άουτ στην επίθεση με τον Πισκουλιάν να προσπαθεί να τους κρατήσει στο παιχνίδι με μεγάλα καλάθια αλλά η διαφορά έφυγε στους 13 πόντους, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 44-31.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να παλεύουν με όλες τους τις δυνάμεις για την νίκη. Οι Above The Rim προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά παίζοντας όμορφο μπάσκετ και με τον Κατάκη να είναι μπροστάρης για την ομάδα του, όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις με τον Κουτσιμάνη να απαντάει σε κάθε επιθετικό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων και να διαμορφώνει το 60-46.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Above The Rim ανέβασαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τα καλάθια του Αναστασιάδη και του Χατζηεμμανουήλ κατάφεραν μειώσουν το σκόρ, όμως βρήκαν απέναντι τους έναν καταπληκτικό Κυριαζίδη ο οποίος με συνεχόμενους πόντους καθάρισε το παιχνίδι διαμορφώνοντας το 85-78.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Παναγιώτης Κυριαζίδης με ένα εντυπωσιακό double double, σημειώνοντας 44 πόντους και μαζεύοντας 12 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Όθων Κατάκης με 14 πόντους,21ριμπάουντ και 5 μπλογκ.

Rising Suns: Κουτσιμάνης 19(1), Μαρκούλης, Καραγιαννιώτης 12(3), Λαδόπουλος 4, Μάρκος 2, Τζωρτζίου 4, Κυριαζίδης 44(3).

Above The Rim: Αναστασιάδης 9, Χατζηεμμανουήλ 19(4), Κουτσιβίτης, Κατάκης 14, Παπαθεωδόρου, Πισκουλιάν 9(1), Μακρής 2, Μισαηλίδης.

Τι μας άρεσε: Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Κυριαζίδη.