29/09/2024
Tebelwolves 13 15 20 23 - 71 -
Pressof BC 17 16 23 22 - 78 -

"Καθάρισε" ο Κοροπούλης για την Pressof!

Με ρεσιτάλ ευστοχίας πίσω από την γραμμή των 6.75, η Pressof ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 13-17. Οι Μπαλάσκας και Κοροπούλης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με δύο και τρία τρίποντα αντίστοιχα. Οι Tebewolves πήραν σκορ από τους Κορδαλή και Μασοκώστα και έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Με την ενεργοποίηση των Νομικού και Βασιλείου, οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφιο προβάδισμα στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως οι γηπεδούχοι δια χειρός Κυριαζή έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις. Ο σέντερ των "Λυκωων" κέρδισε πολλές μάχες μέσα στο ζωγραφιστό και με προσωπικές ενέργειες μείωσε σε 28-33.

Με μπροστάρη τον Κορδαλή, οι γηπεδούχοι στην επανάληψη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και πήραν προσωρινά το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, με το γνωστό δίδυμο, Κοροπούλη - Νομικό, έδωσαν ηχηρές απαντήσεις, διαμόρφωσαν το υπέρ τους 48-56 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου και έγιναν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Μια τρομερή μονομαχία ανάμεσα σε Κορδαλή και Κοροπούλη παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον γκαρντ των γηπεδούχων αρχικά να ισοφαρίζει και τον γκαρντ της Pressof να "χτυπάει" στο τέλος και μεγάλα σουτ να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Βασιλείου με double double και 18 πόντους (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 17 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κορδαλης με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Tebewolves (Καρπούζος): Καρπούζος, Κυριακίδης 8 (2), Μασοκώστας 7 (1), Παρασκευάς 13, Γεράνιος 4, Κυριαζής 14 (1), Ζάτας 4, Κορδαλης 21 (4)

Pressof (Μπαλάσκας): Βασιλείου 18 (1), Παπαθανασίου, Μπαλάσκας 9 (3), Νομικός 14 (4), Κοροπούλης 35 (8), Κρασσάς 2

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.