02/10/2022
In Da Hood 8 27 13 16 - 64 -
Magoofyδες 18 16 15 13 - 62 -

Καθάρισε ο Κυριακίδης για τους In Da Hood!

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκει δικαιωματικά στους Magoofyδες καθώς θα πραγματοποιήσουν μία εξαιρετική εμφάνιση παίρνοντας από πολύ νωρίς μία διαφορά 10 πόντων με τα καλάθια του Kolev και Τσομπανάκη. Από την άλλη μεριά οι In Da Hood μπήκα νωθρά στο παιχνίδι και χάρη στα αρκετά άστοχα σουτ περιορίστηκαν στους 8 πόντους.

Παρά το αρχικό μούδιασμα οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και κατάφεραν με βάση το ομαδικό και όμορφο παιχνίδι τους να ανακάμψουν και με ένα θεαματικό fade away του Κυριακίδη να περάσουν μπροστά στη λήξη του ημιχρόνου με 35-34.

Η τρίτη περίοδος θα βρεί τις δύο ομάδες να παλεύουν για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Κυριακίδης και Ευθυμίου ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση για τους In Da Hood, όμως οι Magoofyδες έβρισκαν λύσεις με τους Kolev και Τσομπανάκη να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο και να κάνουν το 48-49 δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους.

Η τελευταία περίοδος τους αγώνα συνεχίστηκε όπως τελείωσε η προηγούμενη. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να φτιάξουν μια διαφορά ασφαλείας χωρίς αποτέλεσμα καθώς για κάθε ξέσπασμα των γηπεδούχων οι Magoofyδες είχαν απάντηση μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Εκεί ο Κυριακίδης έδειξε την κλάση του και με ένα καλάθι και φάουλ έδωσε το προβάδισμα στους In Da Hood με 64-62, που ήταν και το τελικό σκορ στον αγώνα.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ευστάθιος Κυριακίδης με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2/2 τρίποντα.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αστέριος Τσομπανάκης με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

In Da Hood: Νεοφώτιστος 2, Τσαρτσίδης 2, Angelov 2, Τζουμάνης 2, Τουπλικιώτης 12, Κυριακίδης 27(2), Ευθυμίου 9(1), Παλλάκης, Μπάρκος 6, Κεσίδης 2.

Magoofyδες: Kolev 20 (2), Δεδόπουλος 3 (1), Καραμανλίδης 11(2), Χατζηαποστόλου 5(1), Κριθαρίδης 8(2), Λινάρδος 2, Τσομπανάκης 13(1).

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα ντέρμπι για γερά νεύρα, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στους θεατές.