16/12/2023
RBD Indians B.C 18 15 10 20 - 63 -
Beer Team 16 15 19 19 - 69 -

"Καθάρισε" ο Miller για την Beer!

Σε ενα ματς με μπόλικο σασπένς και εναλλαγές στο προβάδισμα, η Beer Team ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο γύρο, επικρατώντας με 63-69 των Indians, στα πλαίσια του δευτέρου ομίλου της Evolution.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης οι μπυρόβιοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Ιωακειμίδης, Πρισιμιτζής και Κουρκούρης από τους Indians, οι οποίοι ευστοχώντας από τα 6,75, έδωσαν προβάδισμα 9 πόντων στους γηπεδούχους. Ο Παπαδόπουλος με 8 πόντους αντέδρασε για την Beer, για να έρθει στην εκπνοή της πρώτης περιόδου o Μαυράκης και με ένα τρίποντο να μειώσει τη διαφορά στους 2, 18-16.

Ξεκινώντας το δεύτερο δεκάλεπτο, Μαρφαντάς, Μεταξάς και Παπαδόπουλος έφεραν σε απόλυτη ισορροπία το ματς, 22-22, στα πρώτα 4,5 λεπτά. Οι Indians παρέμειναν ψύχραιμοι και ξαναπέρασαν μπροστά στο σκορ με συν 9, 31-22, με ένα καλάθι και φάουλ του Αρβανίτη και ένα τρίποντο του Κουρκούρη, όμως οι κίτρινοι με ένα τρίποντο του Παπαδόπουλου και ένα καλάθι και φάουλ του Μαχαλιά ξαναέφεραν το ματς σε απόσταση αναπνοής, 33-31.

Αφηνιασμένοι μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη περίοδο. Με μπροστάρη τον Παπαδόπουλο (9π), οι μπυρόβιοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά από 27 λεπτά παιχνιδιού, 42-45. Ο Ιωακειμίδης με πέντε πόντους τράβηξε επιθετικά το κουπί για τους Indians, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να τους κρατήσει σε θέση οδηγού. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 43-50!

Με ένα γρήγορο 6-0 ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο οι Indians, οι οποίοι με τέσσερις πόντους του Αρβανίτη μείωσαν τη διαφορά στον πόντο, 49-50, και ισοφάρισαν με το τρίποντο του Γάκου, 52-52. Ο Παπαδόπουλος με ένα παλικαρίσιο καλάθι και φάουλ και ο Μαρφαντάς με δύο τρίποντα έβαλαν ξανά σε θέση οδηγού τους κίτρινους, οι οποίοι παρά τους οκτώ πόντους του Αρβανίτη, έφυγαν τελικά νικητές από το θρίλερ πoυ διεξήχθη στον Σπάρτακο, επικρατώντας με 63-69 των μαχητικών Indians.

Betsson MVP για την Beer Team αναδείχτηκε ο Μάνος Παπαδόπουλος, με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ. Για τους Ινδιάνους ξεχώρισε ο Αντώνης Αρβανίτης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 ασίστ.

Οι ηττημένοι γηπεδούχοι είχαν 11 / 27 δίποντα, 9 / 29 τρίποντα, 14 / 24 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι νικητές φιλοξενούμενοι είχαν 13 / 40 δίποντα, 11 / 27 τρίποντα, 10 / 16 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

RBD Indians (Κρητικός): Αρβανίτης 15, Γάκος 7, Ζέζας, Ιωακειμίδης 20, Κάμπρας 3, Κουρκούρης 13, Κρητικός, Μαρπίνης, Μπουρίτης 2, Πρισιμιτζής 3, Τριαντάφυλλος.

Beer Team (Μαυράκης): Μαυράκης 11, Αδαμόπουλος 25, Θεοδοσόπουλος 7, Μεταξάς 8, Παπαδόπουλος 6, Τζατζαράκης, Μαρφαντάς 10, Μαχαλιάς 2.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς της αναμέτρησης και οι εναλλαγές στο προβάδισμα!