20/06/2022
Αλκοολικός Αστέρας 8 16 16 8 - 58 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 10 13 11 17 - 51 -

Καθάρισε ο Πιτσιλλός για τον Αστέρα!

Το βράδυ της Δευτέρας 20 Ιουνίου στο Μενίδι, ο Αλκοολικός Αστέρας με τον Σωτήρη Πιτσιλλό να κάνει one man show στο τέταρτο δεκάλεπτο, πήρε την νίκη με 58 – 51 απέναντι στην πεντάδα του Αρισταίου.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν σχετικά ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων με τον Αρισταίο να έχει σε καταπληκτική μέρα τον Γκίνη με 8 πόντους και το προβάδισμα 8 – 10. Για τον Αστέρα, Γιάννης και Σκλάβος έβαλαν από 3 πόντους, με τον Φουρνογεράκη να προσθέτει ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αλκοολικός ήταν ελαφρώς καλύτερος και πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ του 24 – 23. Ο Πιτσιλλός τραβούσε το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους, με τον Αντωνόπουλο να πετυχαίνει ένα τρίποντο, ενώ για τους φιλοξενούμενους το δίδυμο Γκίνη με 7 και Ψημίτη με 4 πόντους αντίστοιχα, οδηγούσαν την επίθεση για την ομάδα τους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πάρουν στα μέτρα τους το ματς, με το δίδυμο Γκίνη με 6 και Τούντα με 5 πόντους να ηγούνται στην επίθεση, αλλά ο Αστέρας με τον μπόμπερ Άκη Αντωνόπουλο να βάζει τρία τρίποντα , τον Φουρνογεράκη 4 πόντους και τους Πιτσιλλό και Γιάννη από ένα καλάθι, ξέφυγε με 40 – 34.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρισταίος έμεινε με τέσσερις παίχτες λόγω της αποβολής με φάουλ του Γκίνη, με αποτέλεσμα ο Αλκοολικός Αστέρας, με τον Πιτσιλλό να το κάνει προσωπικό βάζοντας και τους 9 πόντους της ομάδας του, να φτάσει στην τελική επικράτηση με 58-51.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σωτήρης Πιτσιλλός με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ξενοφώντας Γκίνης με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ο Αστέρας είχε 14 / 34 δίποντα, 7 / 32 τρίποντα, 9 / 16 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ , έκλεψε 5 φορές τη μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Ο Αρισταίος είχε 16 / 43 δίποντα, 4 / 20 τρίποντα, 7 / 17 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ , έκλεψε 10 φορές τη μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας(Πανταζής): Αντωνόπουλος 13, Γιάννης 7(13ρ.), Λουκόπουλος, Πιτσιλλός 17(7ρ.), Σκλάβος 3, Τσαμακίδης 2, Φουρνογεράκης 16(10ρ.)

Αρισταίος(Παούρης): Παούρης 13(15ρ.)Δεμένεγας (8ρ.), Τούντας 7(8ρ.), Γκίνης 23(9ρ.) Ψημίτης 8.

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Πιτσιλλού!