10/05/2023
Fast Break 9 5 14 16 - 44 -
Campeon Εθνικός Star 7 10 10 11 - 38 -

Καθάρισε ο Πολύδωρος για Fast Break!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό γυμναστήριο των Μελισσίων οι Fast Break επικράτησαν του Campeon Εθνικού Star με 44-38, φτάνοντας τις δύο νίκες στις πρώτες ισάριθμες αγωνιστικές του πρώτου ομίλου της Summer Development League.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα το αγώνα, με τους μετέπειτα νικητές να βασίζονται στους Τσάφο (4π.), Ρηγόπουλο (2π.) και Τζιτζικαλάκη (2π.) και τον Εθνικό να απαντά με Αργεντίνη (2π.), Ζουρίδη (2π.) και Μελά (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-7.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ανανεωμένη ομάδα του Μαρίνου Σιαπάνη (2π.) παρουσιάστηκε βελτιωμένη και με πρωταγωνιστή τον Αργεντίνη (6π.) μπήκε εκείνη σε θέση οδηγού. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι γηπεδούχοι, παρά την προσπάθεια των Μπουλαξή (3π.) και Πολύδωρου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 14-17.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-10. Τσάφος (7π.), Ηλιάδης (4π.) και Μπουλαξής τραβούσαν το κουπί της επίθεσης των Fast Break, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Campeon βασίστηκε κυρίως στο δίδυμο Ζουρίδης (6π.) - Σιαπάνης (2π.) κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο -1. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 28-27.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πολύδωρος βγήκε μπροστά και έβγαλε την ομάδα του από τη δύσκολη θέση. Με σπουδαία τρίποντα ο Μαντριλένος ψηλός απλοποίησε την κατάσταση και χάρισε τη νίκη στους Fast Break. Ο Campeon Εθνικός Star δεν κατάφερε να αντιδράσει έγκαιρα αυτή τη φορά, γνωρίζοντας την δεύτερη του ήττα στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Fast Break είχαν 12/33 δίποντα, 4/26 τρίποντα και 8/10 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 2 μπλοκ.  Στον αντίποδα, ο Campeon Εθνικός Star είχε 14/53 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 4/17 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Ηλιάδης με 4 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 23 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τόλιας με 2 πόντους, έχοντας 1/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Fast Break (Μπουλαξής) : Αυλωνίτης 2, Ηλιάδης 4, Κουσιορής, Μπουλαξής 9 (1), Νικάκης, Πολύδωρος 9 (2), Ρηγόπουλος 5, Τζιτζικαλάκης 4, Τσάφος 11 (1).

Campeon Εθνικός Star (Σιαπάνης) : Αργεντίνης 9, Γαλάνης 1, Γιαζάκος 2, Ζουρίδης 12, Μελάς 6, Σιαπάνης 6, Τόλιας 2, Τσάτσας.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.