31/01/2024
Beerokoillers 4 13 9 7 - 33 -
Escapers 8 11 19 12 - 50 -

Καθάρισε ο... "τριαντάρης" Σιώπκας!

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 4-8 χάρη στα καλάθια των Σιώπκα και Μανούρη. Για τους γηπεδούχους από ένα καλάθι σημείωσαν οι Λιακόπουλος και Νεοφύτου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι Beerokoillers προσαρμόστηκαν στα δεδομένα της αναμέτρησης και με τρίποντα των Μανδηλαρά και Καμουλάκου πήραν το προβάδισμα με 13-12. Οι Escapers απάντησαν άμεσα με τους Σιώπκα και Βρακά και επανέφεραν την... τάξη στο φινάλε του ημιχρόνου, κάνοντας το σκορ 17-19.

Με το δίδυμο Βράκα - Σιώπκα να κάνει τη διαφορά στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ και "έχτισαν" διψήφια διαφορά (26-38). Οι γηπεδούχοι "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν πολλά λάθη και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο ασταμάτητος Σιώπκας πήρε από το... χέρι την ομάδα του και της έδωσε διαφορά ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο και δεν κατάφεραν με αξιώσεις να διεκδικήσουν τη νίκη. Η ομάδα του Τάγκα έκανε καλή εμφάνιση και αύξησε τις πιθανότητές της για άνοδο στην Evolution League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σιώπκας με 30 πόντους (12/21 δίποντα, 6/7 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/42 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/50 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Καμουλάκος 3 (1), Κεφαλάς 4, Κατσίκης, Ψεματίκας 5, Λιακόπουλος 2, Μανδηλαράς 6 (1), Ρηγάτος 4, Νεοφύτου 6, Παγίδας 3

Escapers (Τάγκας): Τάγκας, Ακρίβος 3, Σιώπκας 30, Μανούρης 4, Βρακάς 9 (4), Δεπάστας 4, Στρεμιέτσνι

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Σιώπκα!